Fransa'dan AB'ye: Türkiye'ye taviz verilmemeli

Fransa'dan AB'ye: Türkiye'ye taviz verilmemeli
Fransa'dan AB'ye: Türkiye'ye taviz verilmemeli
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Türkiye'ye insan hakları ve vize serbestisi konularında taviz verilmemesi gerektiğini söyledi, 72 kriterin tamamının Haziran'a kadar yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

RADİKAL - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’nin Avrupa’ya mülteci akınını durdurması karşılığında Avrupa Birliği’nin insan hakları ya da vize serbestisi konularında taviz vermemesi gerektiğini söyledi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ile görüşmesi sonrası konuşan Fransa Cumhurbaşkanı, ‘insan hakları ve vize serbestisi konularının Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde bir şeffaflık faktörü olması gerektiğini’ söyledi.

Türkiye ile yürütülen sürecin önemine dikkat çeken Hollande, ‘vize serbestisi olabilir ancak bu sadece izlenen yol haritasına göre mümkün’ ifadelerini kullandı.

“72 kriterin tamamına uyulursa Haziran’da vize serbestisi prensibi olabileceğine dair anlaşmaya varıldı” diyen Hollande, “Eğer kriterler karşılanmazsa, Haziran’da vize serbestisi de olmayacak” diye konuştu.
(hurriyet.com.tr)