Fransa'dan ileri adım

Fransa'dan ileri adım
Fransa'dan ileri adım

Halep te Suriye ordusu ve muhalifler arasındaki şiddetli çatışmalar yaklaşık iki aydır sürüyor.

Fransa, tampon bölgeye alternatif olarak, Suriyeli muhaliflerin elindeki 'kurtarılmış bölgelere' doğrudan yardıma başladığını açıkladı.

Suriye’de rejimi devirmek için tampon bölge oluşturma önerisine sıcak bakan Fransa, muhaliflerin kontrolündeki 5 kente doğrudan yardım sağlamaya başladı. Bir Fransız diplomatik kaynağa göre, Fransa yönetimi muhaliflere doğrudan yardım ve para gönderiyor. Kaynak, Fransa’nın silahlı muhalif gruplarla bağlantılarını arttırdığını ifade etti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, geçen hafta tampon bölge önerisinin ele alındığı Paris’teki BM Güvenlik Konseyi toplantısı sonrası muhaliflerin elindeki ‘kurtarılmış bölgelere’ doğrudan yardım yapma önerisinde bulunmuştu. Bu yardımlar arasında çatışmalarda zarar gören su kaynakları ve okullarının onarılması, fırınların inşa edilmesi olduğu kaydedildi. Yardımların hangi şehirlere ve nasıl yapıldığını güvenlik nedeniyle açıklamayan yetkili, yardımların 700 bin nüfuslu 5 şehre ulaştığını belirtti.

Putin’den uyarı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’yı “İzlediğiniz tehlikeli politika size geri dönerek zarar verebilir” diye uyardı. Putin “Bazıları bir şeye ulaşmayı çok istediği zaman , o amaç için her şeyi mübah görür ancak sonuçlarını düşünmez. Guantanamo’daki tutukluları serbest bırakıp, savaşması için Suriye’ye gönderin, hiçbir fark yok” ifadelerini kullandı.

ÖSO, Kaide’yi bıçakladı
Londra’da Arapça yayınlanan El Kuds El Arabi gazetesi, üst düzey bir el Kaide üyesi olan Ebu Muhammedi el Şami el Absi’nin Türkiye -Suriye sınırı yakınında Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) tarafından öldürdüğünü öne sürdü. Habere göre ÖSO’ya bağlı El Faruk Tugayı grubunun Türkiye topraklarında kaçırdığı ve bıçaklayarak öldürdüğü el Absi bir süre önce ÖSO ile kriz yaşamış ancak uzlaşılmıştı. (PARİS-KAHİRE / AP-REUTERS)