Fransa'dan Suriye'ye müdahale çağrısı

Fransa'dan Suriye'ye müdahale çağrısı
Fransa'dan Suriye'ye müdahale çağrısı
Libya'da Kaddafi rejimine yönelik uluslararası operasyona İngiltere ile birlikte liderlik yapan Fransa'dan Suriye'de bin 400 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu öne sürülen kimyasal silah kullanımı iddialarıyla ilgili müdahale çağrısı geldi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'de dün yaşanan dramın ardından, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed El Jarba'nın 'kimyasal silah kullanıldığı' konusunda ısrar ettiğini dile getirerek, "BM derhal bunu incelemeli. Esad rejiminin saklayacağı bir şey yoksa heyetin incelemesine izin vermeli. Eğer bu bilgi doğru çıkarsa rejime karşı güç kullanılmalı. Ve eğer bu kararı BM alamazsa, başka türlü alınır" dedi.

Hürriyet'in haberine göre Fransız haber kanalı BFM TV'ye konuşan  Fabius, kimyasal silah iddialarına yanıt olarak, "Size elimdeki bilgileri vereceğim. Dün gece Jarba ile uzun süre konuştum. Kendisi kimyasal silah kullanıldığı bilgisini kesin ve açık bir dille doğruluyor. Jarba'nın bana anlattıklarına göre, uçaklarla, füzelerle ve kitlesel kimyasal silahlarla çok ağır bir saldırı yapıldı. Muhalefet için bu artık resmi bir bilgi" dedi. Fabius, "Biz derhal BM'yi göreve çağırdık. Çünkü BM'nin bir heyeti halen Suriye'de. Eğer Suriye rejiminin saklayacak bir şeyi yoksa derhal bölgedeki BM heyetinin inceleme yapmasına olanak sağlamalıdır. BM Genel Sekreteri Banki Moon'a bu soruşturmayı hızla gerçekleştireceği konusunda güveniyoruz" dedi. 

MÜDAHALE TEHDİDİ

Fabius, "Heyet tarafından kimyasal silah kullanıldığı doğrulanırsa, bu daha önce eşi görülmemiş bir vahşet demektir. Mutlaka güç kullanılarak karşılık verilmeli” dedi. BFM TV'nin "asker mi gönderilmesini kastediyorsunuz? " sorusuna ise Fabius, "Elbette bu bölgeye asker göndermek değil. Ama askeri bir reaksiyon vermek gerekir. Eğer bunu BM Konseyi yapamazsa, karar başka türlü alınır" yanıtını verdi.

Uluslararası toplumun "Kırmızı çizgi" dediği kimyasal silah kullanılmasına ilişkin gelişmelerin, muhaliflerin aylardır istediği 'ağır silah yardımının' yolunu açabileceği belirtiliyor.

DAVUTOĞLU: ÇİZGİ ZATEN AŞILMIŞTI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Berlin’de Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüştü. Davutoğlu ve Westerwelle görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu basın toplantısında Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla ilgili olarak, “Suriye rejimi Birleşmiş Milletlerin katliamı incelemesine izin vermeli” dedi.
Suriye’de BM’nin insanlık suçlarına karşı caydırıcılığını kaybettiğini belirten Davutoğlu, “Suriye’de kırmızı çizgi şimdiye kadar yapılan katliamlarla çoktan aşılmıştı” diye konuştu.
“İlkesel olarak hepimiz Ortadoğu ’da insan haklarının yanında olmalıyız” diyen Davutoğlu Mısır’daki gelişmelere de değindi. Davutoğlu Mısır’da darbe rejiminin bir an önce sona ermesi ve demokratik rejime geçilmesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu, “Başta Mursi olmak üzere bütün siyasi kutuplar serbest bırakılmalı ve bir an önce erken seçime gidilmeli” şeklinde konuştu.
Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de “Eğer Suriye’de kimyasal silah kullanılmışsa insanlık suçu işlenmiştir” dedi. (DHA)