Fransa'nın Libya büyükelçiliğine bombalı saldırı

Fransa'nın Libya büyükelçiliğine bombalı saldırı
Fransa'nın Libya büyükelçiliğine bombalı saldırı
Fransa'nın Trablus büyükelçiliğine düzenlenen bombalı saldırıda 2 kişi yaralandı.

Muammer Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip olan Fransa’nın Libya’nın başkenti Trablus’taki büyükelçiliğine bu sabah saatlerinde bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.

Elçilik önünde bombalı aracın patlaması sonucunda ilk belirlemelere göre 2 güvenlik görevlisi yaralandı. Saldırı sonrası elçilik binasında büyük hasar meydana geldi.

Geçen Eylül ayında da Bingazi şehrinde ABD konsolosluğuna saldırı düzenlenmiş ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens;ın yanı sıra 3 Amerikalı hayatını kaybetmişti.

“HOLLANDE SALDIRIYI KINADI”
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başkent Trablus'daki Fransız Büyükelçiliği önünde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre iki kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıyı şiddetle kınadı.

Hollande, "Saldırının Fransa'ya değil, terörle mücadele eden uluslararası topluluğa yapılmış olarak kabul ettiklerini" ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, Libya yetkililerinden saldırının sorumlularını derhal bulup, yargı önüne çıkartmalarını istedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan açıklamada Hollande'ın, Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'u, patlamada yaralanan iki Fransız güvenlik görevlisinin yurda getirilmesi ve Libya yetkililerle temas kurması için Trablus'a gitmesini istediği bildirildi.

“SALDIRININ SORUMLULARINI BULUN”
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Libyalı yetkililerden, Trablus'daki Fransız Büyükelçiliği'ne düzenlenen saldırının sorumlularını bulmalarını istedi.

Fabius, açıklamasında, "Fransa, Libya yetkililerinden bu kabul edilemez saldırıyı aydınlatması ve sorumlularını teşhis ederek derhal yargı önüne çıkartmasını beklemektedir" ifadesini kullandı. Fransız Bakan olayı, terörizme karşı mücadele eden Fransa ile uluslararası topluma yönelik bir saldırı olarak kabul ettiklerini söyledi.

Fabius'un bugün saldırı yerinde incelemelerde bulunmak ve Libya yetkilileriyle görüşmek üzere Trablus'a gideceği bildirildi. (aa)