'Fransa'nın yaklaşımı şizofrenik'

'Fransa'nın yaklaşımı şizofrenik'
'Fransa'nın yaklaşımı şizofrenik'

Zor günler yaşayan Suriye lideri Beşsar Esad ı destekleyen çok sayıda kişi dün bayraklar ve posterlerle Tartus ta gösteri düzenledi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cihad Makdisi, muhaliflere yardımı arttıran Fransa ’nın yaklaşımını ‘şizofrenik’ olarak niteledi. Suriye televizyonu El Meyadin’e konuşan Makdissi, Fransa’nın yeni BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin görevini de engellediğini ifade etti. Makdisi, İbrahimi’nin göreviyle ilgili ihtiyatlı bir iyimserliğe sahip olduğunu söyleyerek rejimin onun ihtiyacı olan her şeyi sağlayacağı sözünü verdi. Bazı komşu ülkelerin muhaliflere silah sağladığını onları eğittiğini yineleyen sözcü, İbrahimi’nin bu ülkeleri ziyaret etmesi ve onlardan bu eylemlerini durdurmasını istemesi gerektiğini söyledi. Makdisi, Suriye için dörtlü komisyon önerisi sunan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin taraflı olduğunu ve Suriye’nin iç işlerine karıştığını savundu.

Halep’te hava saldırısı
İki aydır şiddetli çatışmalata sahne olan Halep’te ordu dün Bustan el Başa ve Meydan semtlerine hava saldırısı düzenledi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin bölgede kontrolü ele geçirmeye çalışmasının ardından düzenenlenen saldırıda bazı evlerin yıkıldığını bildirdi. Örgüt dün ülke genelindeen az 28 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Suriye Yüksek Kürt Kurulu ise, geçen hafta ordunun Halep’teki Kürt mahallesi Şeyh Maksud’a düzenlediği ve en az 20 kişinin öldüğü saldırıyı kınadı ve halkın bölgeyi boşalttığını kaydetti. Yüksek Kürt Kurulu geçen temmuzda Erbil’de Suriyeli Kürt örgütlerinin katılımıyla oluşturulmuştu. (ŞAM-HALEP/SANA-REUTERS)