Fransız askerler stratejik kenti geri aldı

Fransız askerler stratejik kenti geri aldı
Fransız askerler stratejik kenti geri aldı

Mali ordusu ve Fransız askerleriyle çatışan İslamcı militanlara ait araçlar kül oldu.

BAMAKO-CEZAYİR Mali’nin kuzeyinde İslamcı örgütlere karşı operasyonu sürdüren Fransız ve Mali askerleri tanklar eşliğinde militanların geçen hafta kontrolü ele geçirdiği kentlerden Diabali’yi geri aldı. Dün sabah savaş helikopterleri ve keşif uçakları desteğiyle başkent Bamako’nun 350 kilometre kuzeyindeki kente giren 200 Fransız ve Mali askerinin herhangi bir direnişle karşılaşmadığı belirtildi. Malili komutanlardan biri, “Fransız ve Mali birlikleri kentte güvenliği sağlayıncaya kadar ilerlemeye devam edecek” dedi.
9 ay önce yaşanan darbenin yarattığı istikrarsızlık ortamında ülkenin kuzeyinde kontrolü ele geçiren İslamcı gruplar, 11 Ocak’ta başlayan uluslararası müdahale sonrası Diabali’yi ele geçirmişti. Diabali geçen haftadan beri şiddetli hava saldırılarına sahne olmuştu. Fransa destekli güçlerin hava saldırıları nedeniyle kentte çok sayıda militanın öldüğü ya da çekilmek zorunda kaldığı belirtildi. Diabali çevresinde militanların çekilmesiyle hayatın normale dönmeye başladığı aktarıldı. Bölgedeki AP muhabiri, çok sayıda kişinin evlerine geri dönmeye başladığını belirtti.

‘Operasyon başarılı’ Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ‘teröristlere ait hedeflere’ hava saldırısı düzenlediklerini ve çok sayıda militanın öldüğünü belirterek operasyonda şimdiye kadar başarı sağlandığını kaydetti. Le Drian, sivil kayıp olup olmadığı konusunda bilgisi olmadığını söyledi. Şu ana kadar Mali’de yaklaşık 2 bin Fransız askeri konuşlanırken, birçok Afrika ülkesinden askerlerin sevkıyatı da sürüyor. Fransa operasyona Afrika ülkelerinin katılımının arttırılmasını isterken, Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinin Mali’de yürüteceği askeri müdahale için 500 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. (AP)