Fransız gazeteci Halep'te öldürüldü

Fransız gazeteci Halep'te öldürüldü
Fransız gazeteci Halep'te öldürüldü

Muhalifler, ordunun Humus ta çocuk ve kadınlar dahil 13 aileden 91 kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

Suriye, 2012’de 36 gazetecinin ölmesi sebebiyle gazeteciler için ‘en tehlikeli ülke’ ilan edilirken, 2013’e ‘kötü’ başladı. Belçika asıllı Fransız savaş muhabiri Yves Debay önceki gün Halep’teki çatışmalarda öldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Debay’ın muhaliflerle ilgili haber yaparken ‘keskin nişancıların hedefi olduğunu’ öne sürerek gazetecinin ölümünden rejim güçlerini sorumlu tuttu. Muhalifler sosyal medyada, Debay’ın basın kartı ile cesedini gösteren fotoğraflar ve bir video yayımladı. Gazetecinin naaşının ambulansla Suriye’nin Türkiye sınırı yakınındaki Bab el Hava Kapısı’na götürüldüğü belirtildi.
Kendisini ‘isyancı gazeteci’ olarak niteleyen 58 yaşındaki Debay, eski bir ordu mensubuydu. Debay 1985’te Belçika ordusundan ayrılıp savaş muhabirliğine soyundu. 2005’te savunma alanında uzmanlaşan ‘Assault’ (Raid-Saldırı) adlı dergiyi yayımlamaya başlayan Debay, Afgan-Rus, Körfez, Balkan, Kafkas, Lübnan ve Irak savaşlarını izlemişti.

Rasulayn’da çatışma Suriye’nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinde muhalifler ve PKK ’ya yakın Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında salı günü yeniden patlak veren çatışmalar dün de devam etti. İslamcı muhaliflerin 3 tank eşliğinde Türkiye sınırından geçtiği ve tanklardan birini Kürtlerin ele geçirdiği iddia edildi. Çatışmalar başladığından beri bölgede en az 20 kişi öldü. Yaralanan çok sayıda muhalif ise tedavi amacıyla Türkiye’ye getirildi. Ceylanpınar’da da dün Süleyman Denli adlı bir genç Rasulayn’dan atıldığı sanılan bir merminin isabet etmesi sonucu yaralandı. Halep’teki bombalı saldırılarda ve Dera’da bir binaya füze isabet etmesi sonucu ise toplam 12 kişi öldü.