Fransız komedyene 'teröre destek' suçlaması

Fransız komedyene 'teröre destek' suçlaması
Fransız komedyene 'teröre destek' suçlaması
Fransız komedyen Dieudonne M'Bala, sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından, 'Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum' yazmasının ardından 'teröre destek' suçuyla gözaltına alındı.

RADİKAL - Paris Savcılığı, Fransız komedyen Dieudonne M'Bala hakkında 'teröre destek' suçlamasıyla 12 Ocak'ta soruşturma açtı. Fransa'nın tanınmış komedyenlerinden Dieudonne M'Bala hakkında, "terörü övdüğü" gerekçesiyle önceki gün soruşturma başlatılmış, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Dieudonne olarak bilinen Fransız komedyenin, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı "Je me sens Charlie Coulibaly" (Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum) paylaşımıyla ilgili gerekli işlemin başlatılacağını duyurmuştu.

Haber Türk'te yer alan habere göre, Fransa'da Je suis Charlie (Ben Charlie'yim) sloganı, Charlie Hebdo kurbanlarını anmak için kullanılıyor. Coulibaly ise, Musevilerin işlettiği markettekileri rehin alan ve polis operasyonunda öldürülen Amedi Coulibaly'nin soyadı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, Dieudonne'nin ifadeleriyle ilgili olarak, "Düşünce özgürlüğü ile antisemitizmi ve ırkçılığı birbirine karıştırmamak gerek" demişti.65 BİN EURO PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

Dieudonne, geçen yıl bir şovunda Yahudi karşıtı ifadeler kullandığı gerekçesiyle 65 bin euro para cezasına çarptırılmış ve ülke çapında birçok şehirde sahne alması yasaklanmıştı. Ülkedeki Yahudi dernekleri, ünlü komedyen hakkında defalarca suç duyurusunda bulunmuştu. Komedyen, "halk arasında ırkçı nefreti körüklemek" suçundan daha önce yedi kez mahkum olmuştu.


  http://www.radikal.com.tr/127197512719755

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BAT(T)I - B. KURT

  Eğer özgürlük için referansınız batı olursa, işte buraya kadar. Ama biz gelişemiyoruz, biz gelişemedikçe, uygar olmayan batı yine de en uygar olan kalıyor...

  Çifte ifade özgürlüğü - Nefesoğlu

  Dieudonné sizin yayınlamadığınız çok önemli bir tespit yapmıştr aslında :" Fransa'da ifade özgürlüğü İsrail'i eleştirmeye kadardır", yani anlayacağınız ifade özgürlüğü Hz. Muhammed'i çirkin bir şekilde çizerken var ama İsrail karşıtı olunca yok, nitekim sizlere 1987'de İsral'i eleştiriyor diye Mossad tarafından Londra'da öldürülen Naji Al Ali'yi hatırlatırım, hatırlayanınız var mı?

  İşte bu... - user433961

  Bak işlerine geldi mi düsünce özgürlüğüyle başka değerleri birbirine karıştırmamayı nasıl da biliyorlar!

  Özgürlük - grhn

  Hani Fransa'da fikir özgürlüğü vardı?

  ifade özgürlüğü - user856209

  bir taraftan ifade özgürlüğü diye insanların inançları ile alay edeceksiniz bir taraftan da işinize gelmeyen ifadeleri özgür bırakmayıp ceza vereceksiniz. bu sanatçının yahudi karşıtı ifadeleri için verilen cezalar gibi mizah adı altında peygamberimize yapılan hakarete de ceza verselerdi batı insanlarının şimdiki tepkilerini samimi bulurdum . samimiyetsiz insanlar işlerine gelince ifade özgürlüğü işlerine gelince nefret suçuna sarılıyorlar. dünyanın bazı ülkelerinde ermeni soykırımı yoktur demenin suç olduğu gerçeğini ifade özgürlüğünün neresine koyacağız.( bu arada bu yasayı ifade özgürlüğüne aykırı olduğu için iptal eden fransa anayasa mahkemsinin hakkını teslim etmek lazım) ama her şeye rağmen 12 insanın öldürülmesi bir terör saldırısıdır. öldürme hakkını allah sadece yakını öldürülen insana vermiştir ve afferseniz bu sizin için daha hayırlıdır demiştir. hatta kuranda başkalarının taptıklarına sövmeyin sonra onlar da sizin taptığınız allaha söver diye uyarıda bulunmuştur. ama peygambere ve allaha söven hakaret edenleri ölümle cezalandırın dediği bir ayete ben rastlamadım.