Fransız öğretmenin bisikletle Çin'e yolculuğu

Fransa'dan Çin'e gitmek üzere yola çıkan Gael Jeannet, bisikletiyle Nemrut Dağı'nın zirvesine çıktı

Fransa’dan Çin’e gitmek üzere yola çıkan Fransız öğretmen, gezisinin Türkiye ayağında Bitlis’in Tatvan ilçesine gelerek
bisikletiyle Nemrut Dağı’nın zirvesine çıktı.

Fransa’dan bisikletiyle yola çıkan öğretmen Gael Jeannet (26), gazetecilere, başlattığı bisiklet turunu Çin’e kadar sürdüreceğini söyledi.

Bisiklet tutkusunun uzun yıllardır devam ettiğini belirten Jeannet, bu nedenle böyle bir gezi planladığını bildirdi.

Tatvan’da konaklayan Jeannet, 2 haftadır Türkiye’nin farklı yerlerini gezdiğini ve müthiş doğal güzelliklere sahip olduğunu gördüğünü ifade etti.

Ülkesinden 2 aydır ayrı olduğunu, farklı yerleri gezdiğini belirten Jeannet, şöyle dedi:

"Turumu 6 ayın sonunda Çin’de tamamlamayı planlıyorum. Yörede yaşayan insanların donanımlı araçlarla çıkmaya çekindikleri karla kaplı Nemrut Dağı’na, bisikletle tırmanmaya çalışıyorum. Bu anlar, yaşadıklarım ve karşılaştığım sıkıntılar, kendi açımdan unutulmaz maceralar olacak. 2 haftadır Türkiye’yi geziyorum. Ülkeniz harika. Ülkenin batısında bahar yaşanırken, Nemrut Dağı’nda metrelerce karla karşılaşıyorum. Hayran kalmamak elde değil. Türkiye’de gördüklerim bende hayatım boyunca hiç unutamayacağım izler bıraktı."

Geal Jeannet, dünyanın en büyük ikinci krater gölünün bulunduğu Nemrut Dağı’nın zirvesine bisikletiyle çıktı.

Daha sonra Tatvan’a bağlı Çekmece köyünden geçen Jeannet, burada Muhtar Mahir Akhan ve köyü ziyaret eden Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ile görüştü. Kaymakam Güldibi, Fransız öğretmenin yöreyle ilgili sorularını yanıtladı.

Güldibi, bu mevsimde Nemrut Dağı’na bisikletle çıkmanın "takdire şayan olduğunu" kaydetti.

Muhtar Akhan ise 40 yıldır köyde yaşadığını, ilk kez bu mevsimde  bisikletle dağın zirvesine çıkmayı başaran biriyle karşılaştıklarını, bu nedenle şaşkın olduklarını söyledi. (aa)