Fransız polisi 20 kişiyi gözaltına aldı

Fransız polisi 20 kişiyi gözaltına aldı
Fransız polisi 20 kişiyi gözaltına aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, bugün yaptığı açıklamada, Merah'ın gerçekleştirdiği saldırıların "Fransa'nın 11 Eylül'ü gibi" olduğunu ifade etti

Fransız iç istihbarat servisi DCRI, bu sabah, radikal İslamcıların bulunduğu yerlere kapsamlı bir operasyon başlattı. 20 civarında şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi

Fransız iç istihbarat servisi DCRI bu sabah, Fransız polisine bağlı özel RAID birliklerinin de desteğiyle, Fransa'nın Toulouse ve Nantes şehirlerinde kapsamlı bir operasyon başlattı.

Operasyonda, radikal İslamcıların bulunduğu yerlere baskınlar düzenleyen polis, 20 civarında şüpheliyi gözaltına aldı. Soruşturmaya yakın bir yetkilinin belirttiğine göre bu operasyon, İslamcı terör eylemcisi Muhammed Merah’ın soruşturmasıyla "doğrudan ilişkili değil", radikal grupların işleyişini bozmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, bugün yaptığı açıklamada, Merah'ın gerçekleştirdiği saldırıların "Fransa'nın 11 Eylül 'ü gibi" olduğunu ifade etti.

TOULOUSE'DA TOPRAĞA VERİLDİ
Fransa'nın Toulouse şehrinde üçü çocuk yedi kişiyi öldürdükten sonra, geçen hafta ölü ele geçirilen Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Muhammed Merah, dün Toulouse'da toprağa verildi.

Bölgedeki AFP muhabiri, Merah'ın cenaze töreninin Toulouse kentindeki Cornebarrieu Müslüman mezarlığında yapıldığını belirtti. Törene çoğu genç 15'e yakın kişinin katıldığı bildirildi. Jandarma ekiplerinin etrafında önlem aldığı mezarlığa gazetecilerin alınmadığı ifade edildi.

Cezayirli yetkililerin, Merah'ın cenazesinin kabul edilmeyeceğini son dakikada açıklaması ve cenazenin Toulouse'da toprağa verileceğinin bildirilmesinden sonra, Toulouse Belediye Başkanı Pierre Cohen de defin işleminin kentte yapılmasının "yersiz" olduğunu söylemişti.

Cohen, bölge savcısından defnin 24 saat geciktirilmesini ve devletin bu konuda harekete geçmesini istemişti. Bu açıklamaların ardından Merah'ın cenazesi bir süre ortada kalmıştı.(hürriyet)