Fransız zenginleri ülkeden bir bir kaçıyor

Fransız zenginleri ülkeden bir bir kaçıyor
Fransız zenginleri ülkeden bir bir kaçıyor
Dünyaca ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu'nün, 'kazanç vergisi vermemek' için ülkesinden 'kaçması' tartışma yarattı. Fransa sınırına 2 dakika mesafedeki Belçika'nın Nechin köyüne taşınan Depardieu'nun...
Haber: ÖZGE BABACAN / Arşivi

Dünyaca ünlü Fransız aktör Gerard Depardieu’nün, ‘kazanç vergisi vermemek’ için ülkesinden ‘kaçması’ tartışma yarattı. Fransa sınırına 2 dakika mesafedeki Belçika’nın Nechin köyüne taşınan Depardieu’nun, Başbakan Jean-Marc Ayrault tarafından ‘zavallı’ olarak itham edilmesiyle polemik, aktörün vatandaşlıktan çıkma kararı almasına kadar vardı. Karar, milli gururlarına son derece bağlı olan Fransızlar arasında ‘vatanseverlik ve vatana ihanet’ tartışmalarına neden oldu. Cyrano de Bergerac, Green Card, Les Valseuses, Asteriks ve Oburiks gibi filmleriyle tanınan Depardieu’nün kararının sebebi ise Cumhurbaşkanı François Hollande’ın 2013 itibariyle yılda 1 milyon eurodan fazla kazanan kişilere yüzde 75 vergi getirmesi. Ancak Depardieu’nün kararı, ‘halkın içinden yetişen bir yıldızın vatandaşlıktan çıkarak halka sırtını döndüğü’ eleştirilerine neden oldu. Aslına bakılırsa işçi sınıfından gelen Depardieu, çoktan burjuva yaşamına ayak uydurmuş olacak ki serveti duyanların dudağını uçuklatacak miktarda. Bir filmden 2 milyon euro kazanan aktör şarapçılıkta ustalaşan ve çeşitli ülkelerde yatırımları olan bir işadamı da aynı zamanda. 

Vatanseverlik tartışması 

Ayrault’nun, “Bu davranışını gayet zavallıca buluyorum. Vergi vermemek için yapılıyor bunlar. Depardieu, herkesin sanatçı olarak sevdiği, büyük bir yıldız. Ama vergi ödemek bir dayanışma hareketidir, bir vatanseverliktir” eleştirisi ise ağır gelmiş olacak ki Depardieu bir mektupla zehir zemberek bir yanıt verdi: “Onaylamanızı, acımanızı ya da övgünüzü beklemiyorum ama saygı duyabilirsiniz. Ama ‘zavallı’ kelimesini kabul etmiyorum. Fransa’yı terk eden kimse benim gibi aşağılanmadı. Ülkemden gidiyorum çünkü başarı, yaratıcılık, yetenek, farklı olan her şey size göre cezalandırılmalı.” 145 milyon euro vergi ödediğini belirten aktör, hükümete meydan okur bir tarzla “Vatanıma sevgimi rol aldığım tarihi filmlerle kanıtladım. Sayın Hollande’ın başbakanı Sayın Ayrault; siz kimsiniz ki beni yargılıyorsunuz? Size pasaportumu ve hiç kullanmadığım sosyal sigorta kartımı iade ediyorum. Artık aynı vatanın insanları değiliz. Üzülerek söylüyorum, artık daha fazla burada kalmam için bir neden yok. Fransa’yı ve bu kadar çok şey paylaştığım bu halkı sevmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Ancak Depardieu’ye destek olanlar da var. Aktörün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine pasaport yolladığı yönündeki şakasına liderden olumlu cevap geldi. Putin “Depardieu, oturma izni ve Rus pasaportu gerçekten isterse veririz” ifadesini kullandı. Çeçen lider Ramzan Kadirov ise ‘Çeçenya’ya taşınmasını’ teklif etti. Kadirov, ekimde doğum günü partisine de katılan Depardieu için, “Cumhuriyetimizde büyük bir kültürel figür için uygun şartları yaratmaktan memnun oluruz” dedi. Depardieu’ye ünlü desteği de büyüktü. Fransa’nın efsane film yıldızı Brigitte Bardot “Tamamen adaletsiz bir zulmün mağduru olan Depardieu’yü destekliyorum” dedi. Aktris Catherine Deneuve de Depardieu’yü eleştiren meslektaşı Philippe Torreton’a atıfla “O, büyük bir aktör. Siz sadece ona kızgınlığınızı gösteriyorsunuz” dedi.

Fransa’da kazanç vergisinden ilk ‘kaçan’ isim ise 41 milyar dolarlık servetiyle dünyanın 4. zengini olan Moët Hennessy-Louis Vuitton’ın patronu Bernard Arnault. İşadamının eylülde Belçika’ya vatandaşlık başvurusu yaptığı iddia edilmiş, Arnault ise yalanlamıştı. Belçika basınındaki son haberler ise Arnault’nun hayalinin şimdilik suya düştüğü yönünde. Basın ilkbaharda verilecek nihai karardan önce Arnault’nun başvurusunun reddedildiğini belirtti.

Depardieu’ye Belçika’da komşu olacak Auchan süpermarketler zincirinin sahibi Mulliez ailesi de ilk gidenlerden. Yazar Paul-Loup Sulitzer’in de Belçika’ya başvuru yaptığı iddiası var. Milyarder Alain Afflelou da Londra’ya taşınmaya niyetli ancak hedefinin ‘vergiden kaçmak değil, yeni iş imkânı geliştirmek’ olduğunu söylüyor.

Bu isimlerin öncülleri de var. Yıllar önce vergi nedeniyle aktör Alain Delon, ses sanatçısı Charles Aznavour, rock yıldızı Johnny Hallyday ve ralli şampiyonu Sebastian Loeb, İsviçre’ye yerleşti. Ayrıca ‘sıla hasretiyle’ geri dönenler de var. Roman yazarı Michel Houellebecq anadilini konuşmayı özlediği için Fransa’ya geri dönmüş.