Fransızlar pes etmiyor

Fransızlar pes etmiyor
Fransızlar pes etmiyor

Hollande, yasanın Fransa daki Türklerin aleyhine olduğunu düşünmenin hata olduğunu söyledi. Fotoğraf: REUTERS

Fransa'da muhalefet ve iktidar, Anayasa Konseyi'ne takılan 'inkâr yasası'nı yeni yasama döneminde geçirmeye kararlı.

PARİS / LIBERATION-AA
Fransa’da önce Meclis, ardından Senato’da onaylanan ‘Ermeni soykırımını inkârı suç sayan’ yasa tasarısı Anayasa Konseyi’nin engeline takılsa da iktidar ve muhalefet tasarıyı tekrar gündeme getirmekte ısrarlı. Konsey’in ‘ifade özgürlüğüne aykırı olduğu’ gerekçesiyle tasarıyı iptal etmesinin hemen ardından yeni tasarı hazırlanması için talimat veren Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den sonra, Sosyalist rakibi François Hollande da ‘cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda dosyayı sükûnet ve uzlaşı içinde tekrar gündeme getireceği’ sözünü verdi. Hollande, “Yasama döneminin sonuna geldiğimiz için yeni bir yasa tasarısı hazırlamaya uygun bir zaman yok. Ama ne olursa olsun dosyayı tekrar ele almak gerekiyor” dedi. Fransa hükümet sözcüsü Valerie Pecresse, yeni yasa tasarısını kaleme alabilmek için Konsey’in kararını incelediklerini söyledi. İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Genel Sekreteri Jean-François Cope de tasarıyı tekrar gündeme getirmek için ‘yeni yasama döneminin beklenmesi gerektiğini’ belirtti. 

Valerie ‘üzgün ama kararlı’
Tasarının mimarı UMP Marsilya Milletvekili Valerie Boyer de karardan dolayı ‘üzgün ama kararlı’ olduğunu belirterek “Tanıdığımız iki soykırım var: Bazıları ‘inkâr yasasıyla’ koruma altında, diğerleri değil, bence bu ciddi bir eşitsizliklik” dedi. Fransa’daki Ermeni dernekleri koordinasyon komitesi de Konsey kararını ‘kapitülasyon’ olarak değerlendirdi. 

‘Sarkozy şansını zorladı’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Sarkozy’nin ‘şansını zorladığını’ belirtip “Tekrar zorlarsa, Fransa kültürüne, hukukuna savaş açmış olur” dedi. Azerbaycan yönetimi ise iptal kararını Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak başarısı olarak niteledi.