Fransızlar yasak aşkı umursamadı

Fransızlar yasak aşkı umursamadı
Fransızlar yasak aşkı umursamadı
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 'aşk kaçamağı' Britanya başta olmak üzere dünyada tabloid medyasına malzeme verirken, Fransız kamuoyu 'skandalı' pek umursamadı.

Closer dergisinin önceki gün Hollande’ın scooter’ına binerek sinema oyuncusu Julie Gayet’nin evine giderken çekilen fotoğrafları yayınlamasının ardından Fransızlar ‘özel hayat derken’, basın ‘zamanlama’ya dikkat çekti. EuroNews’a konuşan Fransızlardan biri “Bence onun da herkes gibi özel hayat hakkı var. Dedikodu mu gerçek mi bilmiyoruz ama ben gerçekten ilgilenmiyorum” derken, başka biri “ Bugün onun özel yaşamından metresinden daha fazla konuşulması gereken şeyler var. Bence gerçekten konuşulması gereken konuları konuşmamak büyük bir ayıp” diye konuştu.

ZAMANLAMASI DAHA KÖTÜ OLAMAZDI

L’Alsace gazetesi, Closer’ın iddialarının Hollande’ın için her şekilde “yıkıcı” olduğunu yazarken, birçok gazetede “Zamanlaması daha kötü olamazdı” yorumu yapıldı. Zira, kamuoyu anketlerinde son 50 yılın en kötü oranıyla, popülaritesi yüzde 15’e kadar düşen Hollande, 14 Ocak’ta yeni ekonomik politikalarını açıklayacağı basın toplantısı düzenleyecek. Basın toplantısı şimdiden fotoğraflarla gölgelenirken, herkesin aklında yaşak aşk fotoğrafları sonrası Hollande’ın nasıl bir siyasi performans sergileyebileceği var. Closer dergisi fotoğrafları internet sitesinden çekse de haberi yayınlamaya devam ediyor. Hollande’ın Closer dergisine dava açabileceği uyarısına yanıt veren derginin editörü Laurence Pieau, “O normal biri. Heyecan ve macera yaşayan bir cumhurbaşkanı. Bu fotoğrafları fazla dramatize etmemeli” dedi.

ÇIPLAK FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Britanya basını ise Hollande’ın gizli aşkını birinci sayfalara taşındı. Normalde birinci sayfasında fazla fotoğrafa yer vermeyen Financial Times gazetesi bile Julie Gayet’nin siyah giysili bir fotoğrafına birinci sayfadan yer verdi. Editoryal yorumda, “Bırakın Cumhurbaşkanı kruvasanını huzur içinde yesin” yorumu yapıldı. Tabloid Daily Mail gazetesi de, “Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın metresinin modellik kariyeri” başlığı atarak aktrisin çıplak fotoğraflarını yayınladı. Aktris, 2004 Clara Et Moi altı yıl sonra da Sans Laisser De Traces isimli filmde çıplak sahnelerde oynadığı belirtildi.VALERİE ÖFKELİ

Gayet’le bir yıldır aşk yaşadığı haberini inkâr etmeyen ancak dergiye dava açacağını açıklayan Hollande, Elysee Sarayı’nda gazeteci partneri Valerie Trierweiler’le yaşıyor. Valerie Trierweiler, haberle ilgili sessizliğini korurken, İngiliz basınında fotoğrafları gördükten sonra çok öfkelendiği

'ÇAPKIN' CUMHURBAŞKANLARI
Öte yandan Hollande'ın 'kaçamağı' Fransa tarihinde de ilk değil. 1871-1873 arasında görev yapan Adolphe Thiers üç kadınla birlikte yaşadı. Bu kadınlar eşi, baldızı ve kaynanasıydı. 1895'de göreve gelen Felix Faure 1899'da metresiyle birlikte olduktan kısa zaman sonra beyin kanamasından hayatını kaybetmişti. 1974-1981 arasındaki Cumhurbaşkanı Valery Giscard D'Estaing de 'Prenses ve Başkan' isimli romanıyla dikkat çekmişti. 1981-1995 dönemindeki Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın herkes tarafından bilinen ikinci aile hayatı ve metresinden olan çocuğu uzun yıllar gündemi meşgul etmişti. 1995-2007'deki Cumhurbaşkanı Jacques Chirac aşk kaçamaklarıyla adeta nam salmıştı. Hollande'ın selefi Nicolas Sarkozy de 2007 'de eşi Cecilia'dan ayrılıp  2008'de İtalyan top model, şarkıcı Carla Bruni'yle evlenmişti.

Hollande'ın yasak aşkı