Fukuşima sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi

Fukuşima sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi
Fukuşima sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi
Japonya'da 2011 yılında meydana gelen Fukuşima felaketi sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi.

RADİKAL - Japonya'da 2011 yılındaki Fukuşima felaketinin ardından alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde ilk kez bir reaktör yeniden devreye giriyor. Sendai nükleer santralindeki yeni güvenlik sisteminin maliyeti 100 milyon doları geçti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ülkede meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunami nedeniyle Fukuşima'daki nükleer santraller devre dışı bırakılmıştı. Kyushu Electric Power adlı işletmeci firma, Sendai santralindeki bir reaktörünü, güvenlik testlerini geçmesiyle Salı günü yeniden kullanıma açtı. Kyushu, Sendai santralinin yerel saatle sabah 10.30'da faaliyete girdiğini duyurdu.

Kyushu sözcüsü Tomomitsu Sakata, reaktörünün sorunsuz çalıştığını söyledi. Bir reaktörün tam olarak devreye girmesi için 24 saat gerekiyor. Santralin Cuma gününden itibaren elektrik üretmesi bekleniyor. Gelecek ay da tam kapasite çalışacağı belirtiliyor. 

Japonların iyilik meleği hayvanları beslemek için Fukuşima'ya geri döndü

PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENİYOR

Başbakan Şinzo Abe, reaktörlerin 'dünyanın en sıkı güvenlik kontrollerinden geçtiğini' söyledi ve "Kyushu Electric'in güvenliği her şeyin önünde tutmasını, santral yeniden devreye girmeden tüm önlemleri en üst seviyede almasını istiyorum" dedi. Nükleer santrallerin kapatılmasıyla Japonya, yüksek maliyetli ithal fosil yakıttan elde edilen enerjiye bağımlıydı. Hükümet nükleer santralin ithalat giderlerini ve artan karbondioksit emisyonunu keseceğini söyledi.

Fukuşima'nın nükleer atığı okyanusta dolaşıyor

Santralin yeniden devreye sokulmasına halk tepki gösteriyor. Sendai santrali dışında ve Başbakan Şinzo Abe'nin Tokyo'daki konutu önünde toplanan kalabalık protesto gösterileri düzenledi. BBC'nin Tokyo muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, halkın nükleer santrallere güveninin azaldığını söylüyor. 

Toplam 25 santral yeniden hizmete girmek için başvuruda bulundu. Japonya nükleer güvenlik birimi, geçen Eylül ayında Sendai santralinde iki reaktöre onay verdi. Diğer reaktörün de Ekim ayında devreye girmesi bekleniyor.

Radyoaktif İHA'nın sahibi teslim oldu