Futbolcuyu eleştiren Azeri gazeteci dövülerek öldürüldü

Futbolcuyu eleştiren Azeri gazeteci dövülerek öldürüldü
Futbolcuyu eleştiren Azeri gazeteci dövülerek öldürüldü
Azerbaycan takımının Güney Kıbrıs ekibini yendiği futbol maçının ardından futbolcuyu eleştiren Azeri gazeteci, dövülerek öldürüldü.

RADİKAL - Azerbaycan’da Kıbrıs Rum kesimi temsilcisi Apollon Limassol’u eleyen Azeri futbol takımı Kabala’nın kaptanı Cavid Hüseynov’u eleştiren gazeteci Rasim Aliyev, kimliği belirsiz kişilerce dövülerek öldürüldü.Cavid Hüseynov maçtan sonra Türk bayrağıyla sahada tur atmıştı. 

AFP’nin haberine göre, 30 yaşındaki Aliyev, Facebook’taki sayfasında yayımladığı mesajda, bir gazeteciye el işaretiyle tepki gösteren Hüseynov’un nasıl davranacağını bilmediğini ve Avrupa ’daki maçlarda forma giymemesi gerektiğini yazdı.
Bu mesajına çok sayıda hakaret içerikli yorum alan Aliyev, kendisini Hüseynov’un kuzeni olarak tanıtan biri tarafından telefonla arandığını ve dün bu kişi tarafından çay içmeye davet edildiğini söyledi.

(Rasim Aliyev, ülkesinde medya özgürlüğünün artırılması için yaptığı çalışmalarla da biliniyordu)

Ölümünden önce kaldırıldığı hastanede Turan haber ajansına konuşan Aliyev, “Buluşmaya yalnız gittim. 5-6 kişilerdi ve birden üzerime atlayıp beni dövmeye başladılar” dedi.

Saldırının ardından hastaneye kaldırılan Aliyev, durumu kötüye gidince bugün acilen ameliyata alındı. Ancak Azeri gazetecinin kurtarılamadığı açıklandı.

HÜSEYNOV: BUNA İZİN VERMEM

Azeri basınına göre, Aliyev’in ölümü sonrası Facebook sayfasından açıklama yapan Hüseynov, hayatını kaybeden Azeri gazeteciye rahmet dilerken, “Hiç kimseye benim için birisini öldürmeye izin vermem” ifadesini kullandı.
Olayın ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yardımcılarından biri ise resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, konunun İçişleri Bakanlığı ile Başsavcılık tarafından ele alındığını ve “objektif bir inceleme” yapılacağını söyledi. (dha)