'Füze kalkanında karar yok'

'Füze kalkanında karar yok'
'Füze kalkanında karar yok'
Başbakan Erdoğan, 'Füze kalkanı projesi Türkiye'de kurulacak şeklinde bir karar alınmadı, komuta şu ülkededir diye belirlenmiş bir karar da yok. Biz komutanın tamamıyla NATO'da olması gerektiğini savunduk' dedi.

 
''İsrail ordusuna yakın internet sitesinde bir haber yayınladı. Türkiye 'nin füze savunma sisteminin komutası konusunda hem ABD hem de NATO ile anlaştığına dair. Sistemin komutasının bir Türk komutanda olacağı ifade ediliyor. Bu doğru mudur? Türkiye, Lizbon'da bütün taleplerinin karşılığını buldu mu?'' sorusuna Başbakan şu yanıtı verdi:

“Değerli arkadaşlar' şu anda balistik füze savunma sistemleriyle alakalı olarak görüşülen ve açıklanan başlıklar biliyorsunuz belli. Bu başlıklardan bir tanesi savunma amaçlı olarak NATO'nun bu sistemi kurması kararı. Bir diğeri, radar sistemlerinin bununla bağlantılı olarak kurulması kararı. Bir diğeri, burada herhangi bir hedefin belirlenmemesi kararı.  Burada adil, hakça bir paylaşım, yani yatırımlar noktasında bunun tespiti... Komuta olayına gelince' bunlar bundan sonra yapılacak olan birleşimlerde, bir araya gelmelerde o zaman tespit edilecek. Şu anda komutası 'şu ülkededir' diye belirlenmiş bir şey söz konusu değil. Buranın komuta sisteminin tamamıyla NATO'da olması gerektiğini söyledik ve bunu savunduk. Bundan sonraki gelişmelere göre de tavrımız, ülkemizle alakalı bir konuda gelişmeler hangi noktaya gelecek bilemediğimiz için şu anda bir şey söylemek erken olur. Komutanın kesinlikle NATO'da olması gereğini ifade ettik ve NATO malumunuz olduğu üzere bir saldırı sistemi oluşturmuyor, bir savunma sistemi oluşturuyor.

Zaten, NATO'nun kuruluş amacı da saldırıya yönelik değil, savunmaya yönelik bir birleşimdir, bir araya geliştir. Bundan sonraki buluşmalarda, bir araya gelişlerde hangi ülkede balistik savunma sistemi kurulacak, radar sistemleri nerede kurulacak ve ona göre de komuta hangi ülkede olacak belirlenecektir. Türkiye olarak, bizim bu konudaki kararlılığımız daha öncede ifade ettiğim gibidir. Bu noktada bize karşı yaklaşım da olumludur.”


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  İsrail

  ,

  Türkiye

  ,

  NATO

  ,

  haber