Füzeler Suriye'ye çevrildi

Füzeler Suriye'ye çevrildi
Füzeler Suriye'ye çevrildi

Kırıkhan a uçaksavar bataryası, Reyhanlı ya mobil roketatar yerleştirildi. Çarşamba günü askeri kamyonlar İskenderun a mobil roketatarlar taşımıştı.

Kilis'teki Öncüpınar Karakolu ile Reyhanlı'daki hudut birliğine füze rampaları yerleştirildi. Suriye de sınıra 15 km. ötede mevzilendi.

KİLİS / DHA-AA-REUTERS
Suriye ’nin Doğu Akdeniz semalarında Türk jetini düşürmesine misilleme olarak hükümetin angajman kurallarını değiştirdiğinin ilan etmesinin ardından sınırdaki hareketlilik sürüyor. Sınıra askeri sevkıyatı hızlandıran Türk Silahlı Kuvvetleri, Kilis ve Reyhanlı’da sınıra füze rampaları yerleştirdi. Füzelerin namluları da Suriye’ye çevrildi. Gaziantep 5. Mekanize Zırhlı Tugayı General Ataman Kışlası’ndan Kilis’e sevk edilen Atılgan ve Zıpkın modeli Stinger füzeleri, sınırdaki Öncüpınar Sınır Karakolu’na yerleştirildi. Önceki gün Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ile Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş sınırda incelemelerde bulunmuştu. İskenderun’daki 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndan Reyhanlı ilçesindeki 3. Piyade Hudut Birliği’ne sevk edilen füze rampaları da birlik içinde konuşlandırıldı. Hazır halde bekleyen birlikte stinger füze barındıran, zırhlı personel taşıyıcı da yer alıyor. Dün Gaziantep’e giden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da sınır bölgesindeki birlikleri denetledi. Füze ile uçaksavar bataryalarını Suriye’yi hedef alacak şekilde yerleştirmesi Kilislileri tedirgin etti. Kilisliler “Tarlamıza girmeye korkuyoruz. Biz savaş istemiyoruz” diye konuştu. Suriye’den sığınmacı geçişi de artarak devam ediyor. Son günlerde Türkiye ’ye geçiş yapan Suriyelilerin taşınmasında zırhlı araçlar da görev alıyor. 

‘Suriye de yığınak yapıyor’
Geçen aylarda Suriye ordusu da muhaliflere karşı operasyonlar çerçevesinde Türkiye sınırına yakın bölgelere askeri araç, tank ve uçaksavar ile keskin nişancıları yerleştirmişti. Muhalif Özgür Suriye Ordusu’na bağlı askeri şûranın başkanı Mustafa Şeyh, Suriye’nin Türk sınırına 15 km mesafede askeri yığınak yaptığını söyledi. Şeyh’e göre Halep’in 25 km dışında 170 tank desteğinde 2500 asker konuşlandırıldı. 

TÜRKİYE’NİN SINIRDAKİ YIĞINAĞI VE GÜÇ DENGESİ