G-20 yemeğindeki tek erkek IMF Başkanı'nın eşi oldu

G-20 yemeğindeki tek erkek IMF Başkanı'nın eşi oldu
G-20 yemeğindeki tek erkek IMF Başkanı'nın eşi oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın G-20 Zirvesi'nde verdiği yemekte tek erkeğin IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti olması dikkat çekti.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Türkiye’de bulunan lider eşleri onuruna akşam yemeği verdi. Yemek masasında dikkat çeken ayrıntı ise, IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti oldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Emine Erdoğan, G-20 ülke liderlerinin eşleri olarak kadınların ve çocukların mağdur olduğu konularda küresel farkındalık oluşturabileceklerini belirterek, “Maddi refahla doğru orantılı bir insani gelişimin öncüsü olabiliriz. Dünyada barışın, huzurun, dostluğun küreselleşmesine katkıda bulunabiliriz” dedi. 

Putin: G-20'de IŞİD'i destekleyenler var

Yemekte, Endonezya Cumhurbaşkanı’nın eşi Iriana Widodo, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşi Tubeka Zuma, Zimbabve Devlet Başkanı Eşi Grace Mugabe, Malezya Başbakanı’nın eşi Rosmah Binti Mansor, Singapur Başbakanı’nın eşi Ho Ching, AB Konseyi Başkanı’nın eşi Malgorzata Tusk, OECD Başkanı’nın eşi Lulu Gurria, IMF Başkanı’nın eşi Xavier Giocanti’nin katıldığı özel yemekte, AB Bakanı Beril Dedeoğlu, Sümeyye Erdoğan, Leyla Aliyeva, zirveye katılan yabancı Bakan ve Büyükelçilerin eşleri de hazır bulundu.

'KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA YER ALMALI'

Yemekten önce bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör saldırılar nedeniyle büyük bir üzüntü içinde olduklarını dile getirdi.

Terörün her türlüsünü lanetlediklerini aktaran Emine Erdoğan, “G-20 bünyesinde Türkiye’nin dönem başkanlığında Kadın-20 (W-20) çalışma grubu oluşturuldu. Kadın bakış açısının etkin biçimde devrede olduğu bir dünyada kin, nefret ve çatışmanın daha az olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, kadınların karar mekanizmalarında daha çok yer alması için güç birliği yapmamız gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

Kremlin: Putin-Obama görüşmesinden dönüm noktası beklenmesin

'YÜK PAYLAŞILMIYOR'

Suriye’de yaşanan trajedilerin insanlık onurunu zedelediğini ifade eden Emine Erdoğan, “Bu tablo karşısında, biz Türkiye olarak, 2 milyon 2 yüz bin Suriyeliyi ülkemizde misafir ediyoruz. Evet, onlara ‘mülteci’ yerine ‘misafir’ demeyi tercih ediyoruz! Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, tüm dünya ülkeleri, Türkiye’nin örnek misafirperverliğini takdirle izliyor. Fakat ne yazık ki, bu yükü paylaşma konusunda gereken gayreti göstermiyor” dedi.

Emine Erdoğan First Lady'lere Türk kahvesini anlattı

'BARIŞIN, DOSTLUĞUN KÜRESELLEŞMESİNE KATKIDA BULUNABİLİRİZ'

G-20 ülke liderlerinin eşleri olarak kadınların ve çocukların mağdur olduğu konularda küresel farkındalık oluşturabileceklerini belirten Emine Erdoğan, “Maddi refahla doğru orantılı bir insani gelişimin öncüsü olabiliriz. Dünyada barışın, huzurun, dostluğun küreselleşmesine katkıda bulunabiliriz” şeklinde konuştu.

G20'de 'senkronize' servis!

'FAZLA DA ABARTMAMAM LAZIM!'

IMF Başkanı Christine Lagarde'ın eşi Xavier Giocanti ise kendisi için çok önemli bir deneyim olduğunu dile getirerek, "Benim geldiğim ülkede yakın zamanda çok hain terör saldırılarının hedefi olmakla beraber burada olmak için çok doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum. Hem eşim hem ben buraya tekrar gelmek için elimizden geleni yapacağız. Çünkü kendimizi evimizde hissediyoruz aynı düşünceleri paylaşıyoruz, hayata dair aynı görüşe sahibiz. Benim için eşsiz bir yolculuk oldu burada olmak" dedi.

Bir gazetecinin eşler arasındaki tek erkek olmasını hatırlatarak, "Tek olmak zor mu" sorusu üzerine Giocanti, "Bu soru çok soru barındırıyor ama hanımefendilerle vakit geçirmekten çok keyif aldığımı söyleyeceğim. Fakat fazla da abartmamam lazım, eşim kıskanır" diye espri yaptı.

Obama: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

ABD'li yetkiliden G-20'de 'YPG' açıklaması: IŞİD'e karşı çabaların bir parçası