Gana'da 'ihtiyar kadınlara yer yok'

Gana'da 'ihtiyar kadınlara yer yok'
Gana'da 'ihtiyar kadınlara yer yok'

Gana daki cadı kamplarından kurtarılmış kadınlar yetersiz beslenme ve susuzluk gibi sorunlar yaşıyor

Gana'da yaşlı kadınlar 'kara büyü yapmak' ve ölümlere neden olmakla suçlanıp işkence ve şiddete maruz kaldıkları 'cadı kamplarına' gönderiliyor.

Batı Afrika ülkesi Gana’da binlerce yaşlı kadın kara büyü yaptığı gerekçesiyle cadı kamplarında tutuluyor. Kendilerini savunmalarına izin verilmeden ülkenin yoksul olan kuzey kesimindeki kamplara gönderilen kadınların işkence ve fiziksel şiddet gördükleri, aileleri tarafından affedilinceye kadar sürgünde kaldıkları belirtildi. Kadınlar çoğunlukla kötü şans getirmek, aile içi yaşanan herhangi bir hastalık veya ölümlerden sorumlu tutuluyor. Bazı kadınların 20-40 yıl kamplarda kaldığı, çoğunun kampa getiriliş nedenini bilmediği belirtildi.
 


‘Kamplar utanç tablosu’ 
Kampları ziyaretinin ardından konuşan Kadın ve Çocuk Bakanı Hajia Hawu Boya Garibai kampların kendileri gibi modernleşme yolundaki bir ülke için ‘utanç tablosu’ olduğunu ifade ederek kapatılmaları için gerekeni yapacağı sözünü verdi.
Gana Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları ve Savunma Merkezi kurucusu Prof. Dzodzi Tsikata ise bu durumun kadınlara yönelik ‘sistematik bir ayrımcılık’ olduğunu belirterek bu uygulamanın kadınların belirli bir yaştan sonra ‘yük’ olarak görüldüğü için yapıldığını ifade etti. Tsaka, kadınların ‘çocuklarla ilgilenme ve eşlerine itaat ettikleri’ sürece halk tarafından kabul gördüğünü ancak menopoz sonrası ‘işlevini yitirdiği gerekçesiyle kamplara gönderildiğini söyledi.
Geçmişte bir kadının da kamplardan birinde cadı olmakla suçlanıp yakıldığı belirtildi. BBC’nin Ganalı kadınlarla ilgili ‘İhtiyar Kadınlara Yer Yok’ (No country for old women) adlı bir belgesel hazırladığı kaydedildi.


  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Afrika

  ,

  şiddet

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  ülke

  ,

  batı

  ,

  şans

  ,

  kuzey