Gannuşi: Mısır'da olanlar modernistlerin iflası

Gannuşi: Mısır'da olanlar modernistlerin iflası
Gannuşi: Mısır'da olanlar modernistlerin iflası
Tunus'ta iktidardaki üçlü koalisyonun büyük ortağı olan Nahda'nın lideri Raşid el-Gannuşi, "Mısır'da olanlar modernistlerin iflasını, siyasal İslamcıların kahramanlığını ispat etmiştir. Mısır'da siyasal İslam kahramanca sınav vermiştir" dedi.

TUNUS – Tunus’ta iktidardaki üçlü koalisyonun büyük ortağı olan Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi, " Mısır 'da olanlar modernistlerin iflasını ispat etmiştir" dedi.

"El-Mutavassıt" televizyonuna konuşan Gannuşi, "Mısır'da olanlar modernistlerin iflasını, siyasal İslamcıların kahramanlığını ispat etmiştir. Mısır'da siyasal İslam kahramanca sınav vermiştir. Kendilerini liberal, ilerici ve modernist olarak tanımlayanlar ise feci ve iğrenç bir iflas yaşamıştır" ifadesini kullandı.

Mısır'daki şiddetin Tunus devrimini güçlendirmek için kendilerini motive ettiğini belirten Gannuşi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ni acilen toplanmaya çağırdı.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Abdullatif el-Mekki, Nahda liderinin Tunus'taki siyasi krizle bağlantılı görüşmeler yapmak üzere yurt dışına çıktığını belirtti. Gannuşi'nin hangi ülkeye gittiği konusunda açıklama yapılmadı.

Raşid el-Gannuşi'nin bugün Tunus Genel Çalışma Birliği Sendikası Başkanı Hüseyin el-Abbasi ile ülkedeki siyasi krize çözüm bulmak üzeri görüşme yapması planlanmıştı.

Siyasi gözlemciler, Gannuşi'nin sürpriz yurt dışı ziyaretinin Mısır'daki gelişmelerle bağlantılı olduğu üzerinde duruyor.


AA