Garzon cüppeye adios dedi

Garzon cüppeye adios dedi
Garzon cüppeye adios dedi

1998 de Şili diktatörü Pinochet yi Londra dan sınırdışı edilmesi kararını çıkartmayı başaran Garzon a kayıp yakınları destek gösterisi sundu. Fotoğraf: REUTERS

İspanya'nın cesur yargıcı Garzon, yolsuzluk soruşturması yürütürken yasadışı dinleme talimatı verdiği gerekçesiyle 11 yıl meslekten men edildi. Garzon'a zorunlu olarak cüppeye elveda (adios) dedirten karar Madrid'de protesto edildi.

MADRİD/EL PAIS-LA VANGUARDIA

Diktatörleri dize getiren ünlü İspanyol yargıç Baltasar Garzon yolsuzluk soruşturması yürütürken sınırları aştığı gerekçesiyle mahkûm oldu. İspanya Yüksek Mahkemesi, yolsuzluk skandalıyla ilgili Gürtel davası kapsamında bazı tutuklularla avukatları arasında cezaevinde yapılan görüşmeleri yasadışı dinleterek ‘usulsüz delil topladığı’ iddiasıyla Garzon’u 11 yıl meslekten men cezasına çarptırdı. Garzon “Avukatlar da yolsuzluk organizasyonunun içindeydi ve suçu ortaya çıkarmak için elimdeki tek yolu kullandım” savunmasını yaptı. Yargıç ise Garzon’un, ‘görevini kötüye kullandığı ve anayasal hakları garanti etmediği’ gerekçesiyle ceza aldığını kaydetti.
2007’den bu yana süren Gürtel davasında, işadamı Francisco Correa ve muhafazakâr Halk Partisi (PP) milletvekilleri arasındaki bağlantılar ortaya çıkmıştı. Suçlamalar arasında rüşvet, karapara aklama, vergi kaçırma ve parti fonu üzerinden yasadışı faaliyetler yapmak da var. Yolsuzluklardan kaynaklanan kamu maliyesi kaybının, 120 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. 

İki dava daha kapıda
Garzon hakkında ayrıca, diktatör General Franco’nun döneminin suçlarıyla ilgili soruşturma ve New York’ta katıldığı bir kurs için bir bankadan aldığı yardım nedeniyle 2 dava daha bulunuyor. İç savaşta kaybolan 114 bin kişinin akıbetini, 1977’de alınan af yasasını yok sayarak araştırmakla suçlanan Garzon’un, 2008’de kayıp kişileri soruşturma emri vererek yetkilerini aştığı öne sürülüyor. Hakkında 20 yıla kadar meslekten men cezası talep edilen Garzon’un bu davası ise bugün karara bağlanacak. Garzon hakkında Santander Yönetim Kurulu Başkanı Emilio Botin aleyhindeki bir soruşturmayı kapattırdığı gerekçesiyle üçüncü bir dava açıldı. Garzon’un bunun karşılığında, bankanın sponsor olduğu New York’taki bir kursa katılmak için para aldığı öne sürülüyor.