Gazeteci Gül'ü kamyonu siper ederek kaçırdılar

Gazeteci Gül'ü kamyonu siper ederek kaçırdılar
Gazeteci Gül'ü kamyonu siper ederek kaçırdılar

Halep te yaralanan Sinan Gül muhalifler tarafından sınıra getirildikten sonra Gaziantep e sevk edildi. Fotoğraf: REŞİT ÇELEBİOĞLU/DHA

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Anadolu Ajansı foto muhabiri Sinan Gül, Halep’te keskin nişancı tarafından vurulduktan sonra bir film senaryosu gibi muhaliflerce kaçırıldı. İç savaş Halep’te yoğunlaştı. Türkiye sınırındaki yerleşim yerlerinin Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) geçmesinin ardından pek çok gazeteci sıcak bölgeye giderek gelişmeleri takip etmeye başladı. Halep’e ilk ulaşan Türk gazetecilerden biri de AA ekibiydi. Sinan Gül, muhabir Samet Doğan ve kameraman Kenan Yeşilyurt yaklaşık 2 haftadır Halep’te muhaliflerin yanındaydı. ÖSO, Halep’in Selahaddin Mahallesi’nde rejime bağlı askerlerin karargâh binası olarak kullandığı bir binayı almak için operasyon düzenledi. Operasyon öncesinde bir ÖSO askeri istihbarat toplamış, askerlerin sayısını belirlemiş, bu bilgilere göre de operasyon hazırlığı yapılmıştı. Muhalifler önceki gün operasyona başladığında AA ekibi de çatışmayı kayıt altına almak için bölgedeydi. 

Yanlış İstihbarat
İlk silah sesleriyle birlikte istihbaratın yanlış olduğu anlaşıldı. Tahminden çok daha fazla asker vardı. Binanın her tarafında Kanaslı keskin nişancılar bulunuyordu. Nişancıların yoğun ateşi arasında sıkışan gazetecilerden Gül ayağından ve baldırından vuruldu. Muhalifler tarafından kurtarılan Sinan, zorlukla çıkarıldığı Halep’ten Türkiye’ye sınırına doğru yola çıkarıldı. Sınırda Sinan’ı bir grup gazeteci beklemeye başladık. Muhaliflerin getirdiği Sinan ambulansa alındı. Önce Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Ölümden dönen tecrübeli gazeteci yaşadıklarını şöyle anlattı:

Boynundaki şalla turnike
“Keskin nişancılar ateş açmaya başlayınca Kenan’la birlikte bir arabanın arkasına atladık. Bir süre sonra ortalıkta hiç muhalif asker yoktu. Ortalığın güvenli olduğunu düşündük. Yine de Kenan’a yerinde kalmasını söyledim. Daha iyi görüntü alabilmek için yolun karşısındaki arabayı kendime siper etmek için fırladım. Tam arabanın arkasına girecekken ateş altında kaldım. Ayağım ve baldırımdan vuruldum. Sürekli ateş ettiler. Arabanın arkasına kendimi attım. Başka kurşun isabet etmedi. Kan kaybettiğimi fark ettim. Kenan yanıma gelmek istedi. ‘Gelme’ dedim. Boynumdaki şalı bacağıma turnike yaptım. Uzun süre beni alamadılar. Sonra muhalifler bir kamyon buldu. Kamyonu siper ederek muhalifler beni oradan çıkardı.”
Sinan, direkt Halep’teki Şifa Hastanesi’ne götürüldü. İlk müdahalesi buradan yapılan Sinan, yine muhalifler tarafından bir araçla Türkiye sınırına getirildi. Sinan’ın sağ ayağında doku kaybı bulunuyor. Damarlarında ve kemiklerinde önemli bir sorun yok. Küçük parmağının yanındaki ayak parmağı kırık. Sol baldırındaki kurşun ise yumuşak dokudan girip çıkmış. Samet Doğan ve Kenan Yeşilyurt çatışmanın olduğu bölgede bir camiye sığındı. Sinan ise dün akşam saatlerinde ambulans uçağıyla İstanbul’a getirildi.