Gazze Erdoğan'ı bekliyor

Gazze Erdoğan'ı bekliyor
Gazze Erdoğan'ı bekliyor
Filistinli politikacı ve analistler, Erdoğan'ın Gazze ziyareti kararını 'Barış için yeni umut' olarak değerlendirdi.

GAZZE - Hamas Sözcüsü Salah el-Berdevil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Filistin ulusal mutabakatının sağlanması ve Filistin halkının birleşmesi yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Filistinli politikacı ve analistler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Gazze ve Batı Şeria'yı ziyaret etme kararını ve ABD ziyaretini AA muhabirine değerlendirdi.

Berdevil, "Sayın Erdoğan'ın Filistin halkının birlik olması için sarf ettiği çabaları takdir ediyoruz. Türkiye'nin Mavi Marmara olayından sonra İsrail'den Gazze'deki ambargoyu kaldırmasını istemesi de çok asil bir davranış" dedi.

Erdoğan'ın Gazze ziyaretiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Berdevil, "Erdoğan Gazzelilerin kalbinde çok önemli bir yere sahip. Onun Gazze'ye yapacağı ziyaretin, ambargonun kaldırılması, İsrail'in saldırılarının önlenmesi ve Kudüs'ün Yahudileştirilmesine son verilmesi bakımından başarılı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Fetih Sözcüsü Diyab el-Luh ise Erdoğan'ın ulusal mutabakatın sağlanması alanında oynadığı rolü överek, "Erdoğan'ın Gazze ziyaretinin Filistin birliği altında gerçekleşmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

HADRİ: "ERDOĞAN YENİ UFUKLAR AÇTI"
Gazze Meclisi'nde bağımsız milletvekili olarak görev yapan Cemal el-Hadri, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da Filistin'in birliği ve uzlaşının sağlanmasına ilişkin konuşması gerçekten önemliydi. Erdoğan, işgalin bitirilmesi için önümüzde yeni ufuklar açtı" şeklinde konuştu.

Siyasi Araştırma Merkezi Başkanı Mahmud el-Hartani de "Erdoğan'ın Filistin uzlaşısı hakkındaki açıklamaları, tarafların bölünmenin bittiğini anlamaları için önemli mesaj niteliğindeydi" dedi.

Hartani, Erdoğan'ın Gazze'yi ziyaret etme kararını, " dünya devletlerine, Gazze'de halk tarafından seçilen bir hükümet olduğu ve bu hükümeti tanımaları gerektiği mesajını vermek" olarak yorumladı.

Gazze İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi Hani el-Besus ise Erdoğan'ın Batı Şeria ve Gazze'deki tüm Filistinlilere destek verdiğini söyledi.

Besus, sözlerine şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın Gazze ve Batı Şeria'yı kapsayan ziyareti, Filistin'in birlik ve beraberliğine destek sağlar mahiyette. Ayrıca yapılması öngörülen ziyaretle Erdoğan, bir tarafı diğer tarafa tercih etmiyor."

Beytu'l-Hikme Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Ahmed Yusuf da Erdoğan'ın taraflara eşit mesafede yaklaşarak, Filistinlilere karşı dengeli bir politika izlediğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, ABD ziyareti sırasında yaptığı basın açıklamasında, İsrail'le barışın sağlanması için Filistin ulusal mutabakatının önemine dikkati çekerek, Türkiye'nin Filistinli gruplar arasında tarafsız bir yerde yer aldığını belirtmişti. (aa)