'Gazze gezisi ertelensin'

'Gazze gezisi ertelensin'
'Gazze gezisi ertelensin'

Kerry ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Boğazı nı izleyerek sohbet etti.

ABD Dışişleri Bakanı, Erdoğan'ın mayısta yapmayı planladığı Gazze gezisini doğru bir zamanlama olmadığı gerekçesiyle ertelemesini istedi.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın mart ve nisanda yerine getiremeyip ABD gezisinin ardından mayıs sonunda yapmayı umduğu Gazze ziyaretine ABD’den itiraz geldi. Suriye’nin Dostları grubu toplantısı için İstanbul ’a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Erdoğan’a ziyaretin ertelenmesinin daha iyi olacağını söylediklerini aktardı. İstanbul’da Gazze’yi ziyarete karşı çıkan Filistin lideri Mahmud Abbas ile de görüşen Kerry dün Conrad Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında “Potansiyel Gazze ziyaretiyle ilgili olarak Erdoğan’a, bunun ertelenmesinin daha iyi olacağını ve bazı nedenlerle bu ziyaretin şu anda gerçekleşmemesi gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik” dedi.

Konu ABD’de ele alınacak

Kerry, “Başbakan’ın tabii ki ne yapacağına veya yapmayacağına karar verme hakkı var ama ziyaretin zamanlaması, yoluna sokmaya çalıştığımız barış süreci için kritik. Tarafların dikkatinin dışarıdan mümkün olduğunca az dağıtılmasını istiyoruz. Doğru koşulların beklenmesinin daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Başbakan, bizi hüsnükabulle dinledi. Bu konuda çok düşünceli ve hassas. Gerekirse Washington’a geldiğinde bu konu ayrıca görüşülebilir” diye ekledi.
Bir soru üzerine Türkiye -İsrail ilişkilerinin normalleşmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirtirken İsrail heyetinin bugün başlayacak Ankara ziyaretine atıf yapan Kerry, “Bir toplantı olacak ve bundan sonra ya bir ileri adım atılacak ya da adımlar için esaslar temin edilecek. Erdoğan Washington’a geldiğinde daha detaylı konuşma şansı bulacağız. Gazze’de durumun iyiye gittiğini, çeşitli maddelerin girişine izin verildiğini görmek istiyoruz, ki bu bildiğiniz gibi anlaşmanın şartlarından biriydi” dedi.

‘İran ortak tehdit’

Müttefikler açısından İran ve Suriye ile ilgili artan işbirliği ihtiyacına dikkat çeken Kerry, “Suriye’deki aşırı uçlar İsrail ve Türkiye’nin güvenliğine tehdit oluşturabilir. Amerika, İsrail ve Türkiye arasında yapılacak işbirliği ülkelerin yararına olacaktır” deyip ekledi: “Türkiye bir NATO ülkesi olarak bölgedeki barışa önemli katkı verenlerden biri. Türkiye’de Suriye sınırında bir Patriot bataryası olmasının nedenlerinden biri de bu ilişkidir. Müttefikler aralarındaki farklılıkları bir yana bırakırsa başka kaygıları daha güçlü ele alma imkânı kazanır. Ortak tehditleri daha iyi ele alırsınız. Bu ortak tehditlerden biri de İran’dır.”