Gazze savaşın eşiğinde

Gazze savaşın eşiğinde
Gazze savaşın eşiğinde
İsrail Hamas komutanı Caberi'yi suikastle öldürdü ve Gazze'ye operasyon başlattı. Hamas 'cehennem kapısı açıldı' dedi.

İsrail, Gazze’yi yöneten Hamas’a yönelik bir süredir dillendirdiği ‘işgal yerine suikast’ politikasını hayata geçirdi. İsrail’in hava saldırısında Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanı Ahmet Caberi öldü. Caberi 4 yıldan beri Gazze’de öldürülen en üst düzey Hamas yetkilisi oldu.

İsrail ordusu kara harekatına hazırlandıklarını açıklarken, Filistinli örgütler de intikam yemini etti. Caberi’nin Gazze’de seyahat ederken aracının hedeflendiği saldırıda, oğlu ve yardımcısı da dahil 11 kişi öldü. 2 çocuk ve 1 bebek dahil 91 kişi yaralandı.

Hükümet ve güvenlik güçlerine ait binalarla eğitim tesisleri dahil 30’dan fazla israil hava saldırısıyla vuruldu. Gemilerin de Gazze’nin sahilleri ve birçok farklı bölgesine top atışı yaptığı belirtildi.

Caberi’yi ‘10 yıldır terör faaliyeti sürdürdüğü’ için hedeflediğini belirten İsrail ordusu ise ‘Hamas’ın silah ve füze mahzenlerini vurduğunu’ ve Gazze’nin İran füzeleri ve İsraillilere yönelik terör olayları için ‘ön cephe’ olarak değerlendirildiğini açıkladı. Sözcü Ovijai Odraei, ‘terörist gruplara ağır darbe indirmek için operasyona başladığını’ açıklarken, Hamas liderleri arasında ilk hedefin Caberi olduğunu söyledi.

Diğer sözcü Avital Leibovitch ise ‘yeni saldırılar yaşanacağını’ açıkladı: “Son dönemdeki roket ateşi ardından Genelkurmay, Gazze’deki terör örgütlerinin hedeflenmesi emri verdi. Bu daha başlangıç.”

Ordu yedek askerleri de göreve çağırdı. Şin Bet açıklamasında ise şöyle dendi: ‘Caberi, İsrail’e operasyonlardan sorumluydu. Ortadan kaldırılması Hamas’a İsrail’e karşı terörü teşvike devam ederlerse canlarının yanacağına dair mesajdır.’

Gazze sokaklarında hakim olan öfke ise Filistinli grupların açıklamalarına da yansıdı. ‘İsrail cehennemin kapılarını açtı’ tehdidi savuran Kassam Tugayları, tüm birimlere ‘İsrail’e karşılık vermek için hazır olun’ talimatı verdi. İslami Cihad ise ‘Gazze’ye savaş ilan eden İsrail sonuçlarına katlanacaktır’ açıklaması yaptı. Filistin lideri Mahmud Abbas ise Arap Birliği’ni acilen toplantıya çağırdı.

DARBE-SEÇİM ZAMANLAMASI
Operasyon Filistin’in BM’ye 29 Kasım’daki ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü başvurusunun kabulü halinde ‘İsrail’in Abbas’ı devirme planları yaptığına’ dair haberlerle aynı güne denk geldi. Son günlerde Gazze’den atılan 120 roket sonucu 8 İsrailli’nin yaralanması ardından Başbakan Binyamin Netanyahu’nun 22 Ocak’taki seçim öncesi zayıf görünmek istemediği yorumu yapıldı.

OPERASYONUN ADI TEVRAT’TAN
Operasyon için seçilen ‘Bulut Sütunu’ tabiri, Tevrat, İncil ve Zebur’u içeren Kitab-ı Mukaddes’in ‘Çıkış’ bölümünden. Yahudiler, ‘Tanrının, Yahudileri bir bulut sütunuyla düşmana karşı koruduğuna’ inanıyor. Kitapta şu ifade var: ‘ Gece gündüz ilerlemeleri için Rab gündüz bulut sütunu içinde yol gösterip gece ateş sütunu içinde ışık verip onlara öncülük etti. Bulut sütunu ve ateş sütunu halkın önünden eksik olmadı.’ (Ajanslar)