Gazze'de ateşkes, kanı durdurmuyor

Gazze'de ateşkes, kanı durdurmuyor
Gazze'de ateşkes, kanı durdurmuyor
İsrail askerlerinin Han Yunus'ta 'sınıra fazla yaklaştılar' diyerek Filistinli çiftçilere ateş açması sonucu 1 kişi öldü 21 kişi yaralandı.

GAZZE - İsrail askerlerinin Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde Filistinlilere saldırıları sonucu yaralı sayısı 21’e çıktı. Ateşkes sonrası bu ilk saldırıda 1 kişinin de öldüğü bildirildi.
Han Yunus'ta Enver Kıdeh (20) isimli Filistinli’nin öldüğünü duyuran Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı , İsrail askerlerinin Filistinli çiftçilere, “sınıra yaklaştıkları” gerekçesiyle ateş açtıklarını açıkladı.

İSRAİL’DE ‘SALDIRILAR SÜRSÜN’ ANKETİ


Öte yandan İsrail'de yapılan bir kamuoyu araştırması, İsraillilerin Hamas ile yapılan ateşkesten memnun olmadığını ortaya çıkardı. Kamuoyu araştırma şirketi Maagar Mohot'un Hamas ile 2 gün önce yapılan ateşkesin ardından yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 49'u hükümetin saldırıları sona erdirmekle hata ettiği görüşünü savundu. Araştırmaya katılanların yüzde 31'i hükümetin ateşkes kararını desteklerken, yüzde 20'sinin ise bu konuda fikir belirtmediği kaydedildi.
Araştırma ayrıca, İsrail Başbakanı ve Likud Partisi Lideri Binyamin Netanyahu ve aşırı milliyetçi Yisrael Beiteinu (İsrail Evimiz) Partisi’nin destek kaybettiğini ancak partinin kemikleşmiş oylarının 22 Ocak'ta yapılacak seçimlerde yeni hükümeti kurmaya yeterli olduğunu ortaya çıkardı.
İsrail'deki 503 katılımcıyı baz alarak yapılan kamuoyu araştırmasında hata payı yüzde 4,5 olarak açıklandı. (aa)