Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de ateşkes sağlandı
Gazze'de ateşkes sağlandı

İsrail uçaklarının Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında Cebaliye bölgesindeki bir otomobil füzeyle vurulmuş, araçta bulunan 2 kişi ölmüştü

Son ayların en şiddetleri çatışmasının yaşandığı Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlandı. Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, tarafların Mısır'ın arabuluculuğunda ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu

İsrail ve İslami Cihad, Mısır arabuluculuğunda Gazze'de ateşkese varıldığını teyit etti. İsrail'in pasif savunmadan sorumlu Bakanı Matan Vilnai, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, bir ateşkes anlaşmasına varıldığını ve sahada ne olup bittiğini izlediklerini söyledi. Ateşkesle ilgili ayrıntı vermeyen Vilnai, bölgede durumun sakinleşme eğiliminde olduğunu ve çatışma halinin geride kaldığını belirtti.

İslami Cihad sözcüsü Davud Şebab da Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarına ve suikastlerine son vererek ateşkesi uygulamayı kabul ederse, kendilerinin de buna uyacağını söyledi.

TAM VE KARŞILIKLI ANLAŞMA SAĞLANDI
Mısır istihbaratı, sabaha karşı yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli örgütleri ile İsrail arasında ateşkes sağladığını bildirmişti.
Mısır'ın Gazze'de ateşkes sağlamaya yönelik girişiminde yer alan Mısır istihbaratından bir yetkili, iki taraf arasında suikastlerin de durdurulması dahil tüm çatışmaların sona erdirilmesi yönünde tam ve karşılıklı bir anlaşma sağlandığını ifade ederek, bu anlaşmanın bu sabah yerel saatle 01.00'de yürürlüğe girdiğini belirtmişti.

Mısırlı yetkili, Gazze Şeridi'nde askeri operasyonların durdurulması ve Filistin'in kan gölü haline gelmesine engel olunması için Kahire'nin iki tarafla da yoğun temas yürüttüğüne işaret etmişti.

23 FİLİSTİNLİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Son ayların en şiddetli günlerini yaşayan Gazze’de 4 gündür devam eden İsrail hava saldırılarında 23 Filistin’li yaşamını yitirmişti. Son olarak Çin Gazze’ye hava saldırılarının durdurulması için İsrail’e çağrıda bulunmuştu.(ajanslar)