Gazze'de çiçek ihracatı yeniden başlıyor

Gazze'de çiçek ihracatı yeniden başlıyor
Gazze'de çiçek ihracatı yeniden başlıyor
Gazze'de üretilen çiçekler, İsrail'in uyguladığı 6 yıllık ambargonun ardından yılbaşı kutlamaları için yeniden Avrupa yolunda

GAZZE - Gazze'deki Filistinlilerin 100 dönümlük arazide ürettikleri karanfil, Isparta gülü, yasemin ve zambaklar, yılbaşı kutlamaları için Avrupa 'ya ihraç edilmeyi bekliyor.

Tarım Bakanlığı'nda mühendis olarak çalışan Münir Ebu Salih, “Filistinli çiftçiler ambargonun başladığı 2007 tarihinden önce, Avrupa'ya yaklaşık 65 milyon çiçek ihraç ediyordu, şimdi ise İsrail , en iyi şartlarda bile sadece 20 milyon çiçeğin ihraç edilmesine izin veriyor” dedi.

YEREL PAZARDA ALICI BULAMIYOR

Çiçeklerin yerel pazarda alıcı bulamadığını belirten Salih, gül ve diğer çiçeklerin üretiminin çok masraflı olması nedeniyle çiftçilerin bunları Avrupa'ya ihraç etmek üzere yetiştirdiğini, İsrail'in buna engel olması durumunda da büyük zarara uğradıklarını söyledi.

İSRAİL YASAKLADI

Salih, geçen 6 yıl boyunca İsrail'in Gazze'den yurt dışına çiçek ihracatını yasakladığını ve Gazze'de çiçek yetiştiriciliği yapanların çoğunluğunun sürekli zarara uğramaları nedeniyle başka işlere yöneldiğini kaydetti.


Salih, bu yıl İsrail'in Avrupa ülkelerine sınırlı miktarda da olsa çiçek ihracatına izin verdiğini ancak bu kararı bozacak yeni bir uygulamaya gitmesinden korktuklarını belirtti.

Filistinli çiftçi İbrahim Abdu Rabbunnebi de, “Sahip olduğum arazide 100 bin çiçek yetiştiriyorum. Yetiştirdiğim çiçeklerin yüzde 90'ını satamazsam, borçlarımı kapatmak için toprağımı satmak zorunda kalacağım” diye konuştu.

Abdu Rabbunnebi, İsrail'in 2010 yılında çiçek ihracatına izin vermediği için ürettiği çiçeklerin tamamını hayvan yemi olarak satmak zorunda kaldığını ve 100 bin dolar zarara girdiğini dile getirdi.

Gazze, İsrail'in ambargosundan öncesinde Hollanda, Belçika ve Fransa başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesine 65 milyon çiçek ihraç ediyordu.(aa)