Gazze'de 'savaş' tarafsız değil

Gazze'de 'savaş' tarafsız değil
Gazze'de 'savaş' tarafsız değil
Gazze için uluslararası kamuoyunda 'tarafsız' ateşkes çağrıları yapılıyor. Ancak ölüm haberleri 'savaş'tan çok, tek taraflı bir 'kayıp verme süreci' yaşandığını gösteriyor.

Radikal.com.tr - İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlaması ile birlikte uluslararası kamuoyunda ‘tarafsız’ ateşkes çağrıları yapılıyor. Ancak ölü sayıları ‘savaş’tan çok tek taraflı bir ‘kayıp verme süreci’ yaşandığını gösteriyor.
İsrail’in, “Hamas’a ait askeri hedefleri vurma” gerekçesiyle başlattığı saldırılarda sadece dün ölen Filistinliler’den 14’ünün kadın ve çocuk olduğu bildiriliyor.
İsrail'in denizden ve havadan yürüttüğü yoğun bombardımanla yürüttüğü Gazze operasyonunda, Hamas militanları roketlerle karşılık veriyor. Askeri operasyonun şimdiye kadarki en kanlı günü ise dün yaşandı. İsrail ordusunun düzenlediği hava saldırısında aynı evde yaşayan 10 kişi hayatını kaybetti. Hamas'ın askeri kanadı, Muhammed Delu adlı polisin, aralarında çocukların da olduğu 9 aile üyesiyle birlikte hayatını kaybettiğini duyurdu.
Gazze'deki militanların İsrail kentleri Aşkelon ve Ofakim'e fırlattığı roketler nedeniyle yaralananlar olduğu haber veriliyor.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR


Gazze'deki sağlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İsrail'in Pazar günü sürdürdüğü bombardımanlarda en az 26 kişi öldü. Ölenlerin 14'ünün kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor.
Bölgedeki BBC muhabirleri, İsrail savaş gemilerinden de aralıklarla top atışı yapıldığını haber veriyor.
İsrail ordusu sözcüsü Yoav Mordeçay, son saldırıda Hamas'ın roket fırlatan biriminin başındaki Yahya Rabiye'nin hedef alındığını belirtirken, "sivil kayıplar" olduğunu kabul etti.
Haaretz gazetesi ise yanlışlıkla Hamas liderinin komşusunun evinin vurulduğunu iddia etti.