Gazze'ye havadan da karadan da ölüm yağıyor

Gazze'yi sekiz gün havadan vurduktan sonra binlerce askerle kara harekatına girişen İsrail acıları katlıyor. İlk 24 saatte 47 Filistinlinin ölmesiyle toplam ölü sayısı 500'ü aştı. Bunların yüze yakını çocuk. İsrail askerleri Hamas militanlarıyla sıkı çatışmaya girerken, ilk kaybı verdi. İkisi ağır 30 İsrail askeri de yaralandı. Haaretz gazetesi, 'İsrail misket bombası atıyor' diye yazdı. Filistinliler araçlara doluşup kaçacak yer arıyor

 

GAZZE'DEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

SAVAŞLA İLGİLİ DİĞER AYRINTILAR İÇİN TIKLAYIN

İSRAİL ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ BOMBALADI HABERİ İÇİN TIKLAYIN


GAZZE - İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 27 Aralıktan bu yana en az 527 kişi öldü.
İsrail ordu sözcüsü, hava saldırılarının ardından başlayan kara harekatında onlarca Hamas militanının öldürüldüğünü, yaralanan 6 İsrailli askerden ikisinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.
Görgü tanıkları, İsrail kuvvetlerinin, Beyt Lahya’nın iç kesimlerine doğru ilerlediğini ve burada yaşayanlara bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulunduğunu söylediler.
Gazze Şeridi’nin kuzeyinden ve Gazze kentinin doğusundan çatışma sesleri geldiği belirtiliyor. Hamas, uçak, helikopter ve tanklarla ateş açan İsrail kuvvetlerine RPG ve havan toplarıyla karşılık vermeye çalışıyor.
Gazze kentinin, İsrail kuvvetleri tarafından neredeyse tamamen çember içine alındığı ve Gazze Şeridi’ndeki diğer kesimlerle bağlantısının kesildiği, zırhlı birliklerin, Gazze’ye açılan tüm yolları kontrol altına aldığı belirtiliyor.
Uluslararası topluluk, derhal ateşkes sağlanması çağrılarına devam ederken, İsrail, harekata, Gazze’den İsrail’in güneyine yönelik saldırı olasılığını sona erdirinceye kadar devam edileceğini yineledi.
Devam eden saldırılarda, 4 ambulans ile 3 seyyar klinik imha edildi, Hamas liderlerinden Muhammed Ebu Şamala’nın evi yerle bir edildi.
Bu arada 27 Aralıktan bu yana düzenlediği saldırılarda İsrailli 4 sivil ile bir askeri öldüren Hamas, keskin nişancılarının, 6 askeri vurduğunu belirtti.
İsrail polisi, Aşdod ve Berşeba dahil bazı kentlere bugün 24 roketin düştüğünü, ölen veya yaralanan olmadığını açıkladı.
Yardım kuruluşlarının, yabancıların Gazze Şeridi’nden otobüslerle tahliyelerine, güvenlik endişesi gerekçesiyle son verdiği belirtildi. 

İki asker kaçırıldı iddiası
Füze saldırıları ve ağır top ateşiyle sürekli sarsılan, makineli tüfek atışı kesilmeyen bölgeye Haaretz gazetesi ‘İsrail’in açık alanlara yönelik olmak üzere misket bombaları da attığını’ yazdı. İsrail’in ABD’den satın aldığı ve 2006 yazında Lübnan’a attığı 1.2 milyon misket bombası hâlâ can alıyor. Hamas militanları ile şiddetli çatışmalara tutuşan İsrail ordusu, dün ilk kaybını verdi. El Cezire te-
levizyonunun bir askerin öldürüldüğü, Hamas’ın El Aksa televizyonunun iki askerin kaçırıldığı haberlerini önce “Bilgimiz yok. Araştırıyoruz. Bu iddiların psikolojik savaşın parçası olduğuna inanıyoruz” diye karşılayan ordu, daha sonra bir askerinin öldüğünü doğruladı. İkisi ağır 30 askerinin yaralandığını duyuran İsrail ordusundan kaynaklar, 50’den fazla Hamas militanını öldürdüklerini öne sürdü. Filistinli doktorlar, bazı militanların yaralandığını, ama ambulanslarla onlara ulaşamadıklarını belirtti. İsrail askerleri çok sayıda Filistinliyi de gözaltına aldı.

Anne, çocuk, doktorlar öldü
Önceki gece kara harekâtının ilk kurbanı bir çocuk olurken, AA ağır bombardımanda yaralıları almaya giden doktorların da öldüğünü duyurdu. Gazze kenti ve kuzeyindeki Cebaliye’de ambulanslarla yaralılara ulaşmaya çalışılırken, en büyük hastane Şifa’nın doktorlarından İhab Medhun ile Muhammed Ebu Hasira da dahil beş doktor ve şoförleri, ambulansların hedef alınması sonucu öldü. Dün Gazze kentinin Tuffah mahallesinde evleri vurulan bir anne ile dört çocuğu öldü. Biri bir, diğeri iki yaşında dört çocuğun cesetleri parçalanmış halde hastaneye getirildi. Kentin batısında İslami Cihad’ın bir üyesine ait Firas adlı alışveriş merkezi bombalanırken, boş olan merkezin çevresindeki evlerde beş sivil öldü, 40 sivil yaralandı. Vurulan bir Hamas komutana ait evde aileden dört kişi öldü, aralarında çocukların olduğu çok sayıda kişi yaralandı. Kuzeyde Beyt Lahiya’da halka tüpgaz sağlayan bir deponun vurulmasıyla devasa patlama meydana geldi. Mısır’dan Gazze’ye mal kaçırılan tünelleri de hem silah sevkini önleme hem de Hamas liderlerinin saklandığı gerekçesiyle vurmayı sürdüren İsrail’in Hamas liderleri ve silahlarının bulunduğu gerekçesiyle bombaladığı cami sayısı onlarca.

‘Cesetler sokaklarda, titriyoruz’
Dün sabah Gazze’nin Zeytun mahallesinden bir kadın, radyoya bağlanıp, ağlayarak, “Pencereden baktım, cesetler sokaklarda... Çok korkuyorum, tir tir titriyorum, etrafımızdaki evler bombardımanda isabet alıyor” diye konuştu. Samir Hacı ve Yahiya Anis Hüseyin şöyle dedi: “Tüm gece bombardıman yoğunluğundan çocuklarımız panikledi. Sabah helikopter destekli onlarca tank ve buldozer semtimizdeydi. Biz de çocuklarımız gibi titriyoruz. Bu saldırıdan önce abluka bile bizi öldürüyordu. Artık dayanma gücümüz kalmadı.” Gazze’ye bir haftadır izin verdiği insani yardımı durduran İsrail ordusu, Batı Şeria’da 20 yaşındaki bir Filistinliyi de öldürdü.
Dün Şin Bet şefi Avi Diskin “Hamas ateşkese ilişkin görüşlerini yumuşattığının ilk işaretlerini veriyor” derken, Hamas politbüro üyesi Muhammed Nazzal, “Saldırıya karşı koymak için ulusal uzlaşı toplantısı çağrısı yapıyoruz. Şart olmaksızın nerede olursa olsun toplanmaya hazırız” açıklaması yaptı.
İsrail Başbakanı Ehud Olmert kara harekâtını “Kaçınılmazdı” diye savunurken, Savunma Bakanı Ehud Barak “Kolay olmayacak, operasyon gerektiği kadar yayılıp yoğunlaşacak. Savaş piknik değil” dedi. Hamas dün Siderot ile Aşdod’a 32 roket atarken, üç İsrailli hafif yaralandı.

Uyuyan bomba
İsrail’in kullandığı söylenilen misket bombası ‘bomba içinde bomba’ olarak biliniyor. İnfilak edince 202 minik bomba etrafa saçılıyor. Her bombacıkta 2 bin şarapnel parçası var.
Patlamadan kalabildiğinden çocuklar için tehlike oluşturabiliyor.
(Dış Haberler)