Geert Wilders: Saldırıların tek sorumlusu İslam

Geert Wilders: Saldırıların tek sorumlusu İslam
Geert Wilders: Saldırıların tek sorumlusu İslam
Hollanda'daki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının sorumlusunun 'İslam dini olduğunu' söyledi ve 'Cihatçılar bize savaş açtı' dedi.

RADİKAL - El Kaide’nin ölüm listesinde bulunduğu öne sürülen, Hollanda’daki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Fransa’da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen saldırının sorumlusunun "İslam dini olduğunu" öne sürdü ve “Korkmuyorum desem yalan olur” dedi. Parool gazetesine konuşan Wilders, Paris’teki saldırının ardından sabaha kadar uyumadığını söyledi, “Bir gün olacağını biliyordum ama yine de ürküyorsun” diye konuştu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, PVV lideri, Paris saldırısından hemen sonra “bu bir savaştır” açıklamasını yapmıştı. Parlamentonun acilen toplanmasını isteyen Wilders, cihatçılara karşı daha katı önlemler getirilmesini önermişti. Aşırı sağcı lider, Suriye’den dönen onlarca cihatçının Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinde rahatça dolaşabildiğini söylüyor. Bunun normal olmadığını savunuyor. Suriye’den dönenlerin derhal hapse atılmasını isteyen Wilders, bunun için yargı kararına gerek duyulmaması gerektiğine inanıyor.

Independent: Paris'te beklenmedik Charlieler vardı

'Hollande Netanyahu'yu Paris'te istemedi'


'MÜSLÜMAN GÖÇMENLERE KAPIYI KAPATALIM'

Wilders, “Çoğunluğun güvenliği, birkaç kişinin hakkından daha önemli. Eğer bir şeyler yapmazsak aynı saldırılar Hollanda’da olacak” dedi. PVV lideri, Müslüman ülkelerden gelen göçmenlere sınırların kapatılmasını istiyor. Ülke içindeki radikal unsurların da sınır dışı edilmesini savunan Wilders, bundan sonraki adımın Schengen anlaşmasından çıkarak, Hollanda’nın kendi sınırlarını kontrol etmesi olduğunu söylüyor.

Geert Wilders, Hollanda’nın kendi güvenliği tehlikedeyken Mali’ye asker göndermesini de eleştiriyor. Askerlerin, Hollanda’daki istasyonları, alış veriş merkezlerini koruması gerektiğini savunuyor. Wilders, “Cihatçılar bize savaş açtı ve içimizde serbestçe dolaşıyorlar. Biz hiçbir şey yapmıyoruz. Bizimle dalga geçiyorlar” görüşünü dile getiriyor.

'TEK SORUMLUSU İSLAM'

Wilders’e göre, olayların tek sorumlusu “İslam.” İslam’ın Hollanda’ya ait olmadığını savunan aşırı sağcı lider, “Bütün Müslümanların terörist olduğunu iddia etmiyorum ama yaşanan bir çok şey bununla bağlantılı” diyor. Wilders, Hollanda’daki Camiler Birliği açıklaması dışında Müslümanların Paris saldırısına karşı önemli bir tepki göstermediğini söylüyor. Wilders, Partisi tarafından “Hollanda’daki camilerin kapatılması” önerisi ile bazı PVV üyelerinin sosyal medya üzerinde camilere saldırı konusunda örgütlendiği haberlerine de değiniyor.

Zizek: Dinci köktenciliği ancak laik sol yenebilir

Medya devi Rupert Murdoch: Müslümanlar Charlie Hebdo'dan sorumlu sayılmalıdır


'CAMİLER GÜVENLİK İÇİNDE OLMALI'

PVV lideri, camilere saldırıya karşı çıkıyor. Camilerin güvenli hale getirilmesini istiyor ve cami yakanların uzun yıllar demir parmaklıkların ardında kalması gerektiğini vurguluyor.
Bütün Müslümanların “kötü olmadığını” söyleyen Geert Wilders, “Ama onlar bize ait olmayan bir kültürü kendileriyle birlikte getiriyorlar” diyor. Wilders, “Hollanda kültürünün önemli bir parçası da din özgürlüğü ama siz camileri kapatmak istiyorsunuz” sorusu üzerine, “İslam’ı din olarak görmediğini” söylüyor. PVV lideri, “İslam, kutsal bir dinin belirtilerini taşıyor. Kitabı var, peygamberi var. Ama din değil, totaliter bir ideoloji. Tehlikeli, ürkünç ve şiddet yanlısı bir ideoloji” görüşünü savunuyor.

Çavuşoğlu, Boumedienne iddialarını doğruladı


'İSLAM KARŞITI DEVRİM GELİYOR'

Wilders, Fransa, Almanya ve İngiltere’de İslam karşıtı hareketlerin hızla güç kazandığını söylüyor. Paris saldırısı ile “İslam karşıtı devrimin başladığını” öne süren Wilders, “İslam karşıtı devrim geliyor. Cin şişeden çıktı. Geri dönüş yok” diyor. İslam ve yabancı karşıtı söylemleriyle sıkça gündeme gelen Wilders, “ayrımcılık” suçlamasıyla karşı karşıya. Lahey Savcılığı, Hollanda’nın "Faslılardan arındırılması" yönündeki “daha az Faslı” söylemi nedeniyle Wilders hakkında dava açmaya hazırlanıyor. Savcılık, soruşturma sonunda Wilders’in Faslılarla ilgili sözlerinin “ayrımcılık” içerdiğine karar verdi. Bu yıl içinde başlaması beklenen dava sonunda Wilders ceza alırsa, siyasi yaşamı tehlikeye girecek.

Avrupa Birliği, Schengen'i sıkılaştırma hazırlığında


EL KAİDE’NİN ÖLÜM LİSTESİ

Politikalarını İslam karşıtlığı üzerine kuran Wilders, El Kaide’ye atfedilen ölüm listesinde Charlie Hebdo Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier ile birlikte yer alıyordu. 2013′te yayımlanan listede, Danimarka’da Hz. Muhammed'in karikatürünü yayımlayan Jyllands – Posten gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Carsten Juste birinci sırada.