General Sisi, 'yol haritası'nı açıkladı

General Sisi, 'yol haritası'nı açıkladı
General Sisi, 'yol haritası'nı açıkladı

Genelkurmay Başkanı Sisi nin açıklamalarından sonra darbe yanlıları sevinç gösterileri yaptı.

Cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen sürenin bitmesinin ardından, Mısır Ordusu'ndan beklenen açıklama geldi

Mısır’da dün ordunun verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından peşi sıra gelen iddialar, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi’nin açıklamasıyla son buldu. Sisi, anayasanın askıya alındığını ve geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı. Sisi, Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur’un seçimler düzenlenene kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini söyledi ve ekledi: “Halkın amaçlarına ulaşılamamıştır. Ordu da bunun üzerine vatanseverlik görevi çerçevesinde hiç kimseyi dışarıda bırakmadan uzlaşı sürecini başlatmıştır. Öncelikle güçlü ve istikrarlı Mısır oluşturulacak. Tüm tarafları kapsayıcı bir süreç başlatılacak.” Tüm tarafların yer aldığı bir komitenin yeni anayasayı hazırlayacağını da belirten Sisi, Anayasa Mahkemesi’nin hazırlayacağı seçim yasası uyarınca cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri düzenleneceğini kaydetti. Sisi, medyaya yeni düzenlemeler getirileceğini de ifade etti.

‘Kanla savunurum’

Önceki gece “Meşruiyetimi kanımla savunurum” çıkışı yapan Mursi ise darbeyi tanımadı. Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mursi’nin “Darbeyi reddediyorum. Şu anda Cumhurbaşkanıyım ve aynı zamanda ordunun komutanıyım. Görevimin başındayım” dediği belirtildi. Mursi, Mısırlıları da darbeye karşı durmaya çağırdı. Mursi’nin, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlığına ait Salah Salim’de bulunan misafirhanede bulunduğu açıklandı. Mursi “Şiddete başvurmadan direnin” vurgusu da yaptı.

Bu açıklamadan önce ise ordunun verdiği mühlet dolmak üzereyken, Mursi’den son bir açıklama gelmişti. Mursi, istifa etmeyi reddederken, uzlaşı hükümeti teklifini yineleyip orduya da ‘taraf tutmama’ çağrısı yaptı. Ancak bu çağrıdan dakikalar sonra Mursi ile Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii ve yardımcısı Hayrat Şatır’ın yurt dışına çıkışının yasaklandığı iddiası ortaya atıldı. Bedii’nin 6 korumasının gözaltına alındığı da öne sürüldü.

Yeni başkan belli oldu

Sissi’nin açıklamasından dakikalar önce ise ‘ordunun saat 17.00 itibariyle Mursi’ye artık cumhurbaşkanı olmadığını bildirdiği’ iddiası gündeme geldi Ayrıca Mursi’nin atadığı Başbakan Hişam Kandil hakkında daha önce verilmiş bir hapis cezasının da dün akşam temyizde onaylanmasıyla, bu makam da boşaldı. Temyiz Mahkemesi, Kandil’i, ‘devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl hapis ve görevden men cezasına’ çarptırdı. Sisi, ülkede huzurun sağlanması için çağrıda bulunduklarını ancak, Mursi’nin bunu dikkate almadığını söyledi.

Sisi’ye açıklamayı okurken, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Kıpti Kardinal Tovadros ve 30 Haziran Cephesi’nin müzakereci atadığı muhalif lider Muhammed El Baradey’in eşlik etmesi dikkat çekti. Şeyh Tayyip, “Ordunun yol haritasına destek veriyorum” derken, Tovadros “Yol haritası tüm Mısırlıların güvenliğini garanti altına alıyor” açıklamasını yaptı. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ise geçici hükümetin başına getirilmesi kararlaştırıldı.