Gerda'dan Merkel'e Türkiye tepkisi

Gerda'dan Merkel'e Türkiye tepkisi
Gerda'dan Merkel'e Türkiye tepkisi
Alman Federal Başbakan Merkel'in Türkiye ziyaretine aşırı muhafazakar politikacılar ve Yeşillerden olumsuz tepki geldi.

RADİKAL - Alman Federal Başbakan Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun iktidar ortağı ve kardeş partisi CSU'dan Merkel'in İstanbul ziyaretine tepki geldi. Federal Parlamento'daki CSU Eyalet temsilcisi Gerda Hasselfeldt, 'Welt' gazetesine verdiği demeçte, Türkiye 'ye çok fazla taviz verilmemesi gerektiğini belirtti.

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre, Türkiye'de fikir ve basın özgürlüğü konusunda büyük noksanlar bulunduğunu söyleyen Hasselfeldt, burada yaşayan Hristiyanların da durumlarının 'çok kritik' olduğunu savundu. "Buna rağmen komşularımızla konuşmaz ve sıkı işbirliği yapmazsak, insanlara kendi ülkelerinde kalma perspektifi veremeyeceğiz" diyen Hasselfeldt, ancak bu şekilde Almanya 'nın mülteci akımını kalıcı olarak durdurabileceğini belirtti.

YEŞİLLER: MERKEL ERDOĞAN'A SEÇİM YARDIMI YAPIYOR

Yeşiller Başkanı Cem Özdemir ise, birinci televizyon kanalı ARD'ye verdiği demeçte, Türkiye ile görüşülmesinin prensip olarak doğru olduğunu, ancak Merkel'in ziyaret zamanının yanlış seçildiğini belirtti. Türkiye'de iki hafta sonra parlamento seçimleri yapılacağına işaret eden Özdemir, Merkel'in ziyaretinin seçim kampanyasına yardım gibi bir etki yapacağını ifade etti.