Gezi'nin gurbetçilere etkisi yüzde 19

Gezi'nin gurbetçilere etkisi yüzde 19
Gezi'nin gurbetçilere etkisi yüzde 19
Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin siyasi katılım düzey ve niteliği üzerine yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi


Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyasal Araştırmalar Merkezi(HUG0) Müdürü Doç.Dr. Murat Erdoğan’ın yaptığı araştırmada bir çok “ezberbozan” sonuçlar yer alıyor. “Türkiye Kökenli Alman Vatandaşlarının Almanya Federal Meclisi (Bundestag) seçimlerinde siyasal davranışlarının ve tercihlerinin tesbiti “başlıklı araştırma UETD tarafından yaptırıldı. Murat Erdoğan ile Joachim Schulte ve Umut Karakaş yönetimindeki DATA4U/SEK-POl ‘un bilgisayarlı telefon (CATI) yöntemiyle yaptığı araştırma Almanya’nın 11 eyaletini kapsıyor. Araştırma kapsamında 2 bin 244 kişiye 30 soru soruldu. Radikal’e ulaşan bilgilere göre araştırmadan çıkan sonuçlar şöyle:

GEZİ ETKİSİ YÜZDE 19
Mayıs-Temmuz 2013 arasında yaşanan “Gezi Eylemleri” Almanya’da önemli yankı bulmuştu. Almanya’nın 11 eyaletinde yapılan araştırmada “Gezi” olaylarının Türkiye kökenlilerinin seçim davranışlarına ne derece etki yapacağı da soruldu. Araştırma bu konudaki etkinin yüzde 19 düzeyinde gerçekleşeceğini gösterdi.Araştırmayı yapan Doç.Dr.Erdoğan, “Bir sonraki soruda etkinin ne yönde olacağı soruldu. Burada da ciddi bir siyasal davranış yoğunlaşmasından söz etmek oldukça zordur” dedi.

YÜZDE 70 SANDIĞA GİTMİŞ

Almanya’da 3 milyon Türkiye kökenli yaşıyor.Yarısı Alman vatandaşı,yüzde 10’u çifte vatandaş. Son seçimde 980 bin kişi oy kullanma hakkını sahipti .Bu oran Alman seçmenleri içinde yüzde 1.5’a karşılık geliyor.980 bin kişinin yüzde 70’i sandığa gitti.

YÜZDE 1.5 SEÇMENLE 1.7 MİLLETVEKİLİ ÇIKTI

Türkiye kökenlilerin oranı yüzde 1.5 olmasına karşın 631 milletvekilinin olduğu Bundestag’a 11 Türkiye asıllı milletvekili girdi. Bu sayının Meclis’teki milletvekilleri içinde oranı yüzde 1.7

“ALMANIZ” DEMİYORLAR

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin kendilerini nasıl tanımladıkları soruna verdikleri cevaplar oldukça ilginç. Alman vatandaşlığına geçmiş Türkiye kökenliler, toplumun her alanında yer alsalar ve kendilerini evlerinde hissettikleri vurgusunu çok net yapmış olsalar da kendilerini “Alman” olarak nitelemekten ısrarla kaçınıyorl. Türkiye kökenli Alman vatandaşları kendilerini en çok “Türk-Müslüman”, “Türk”, “Türk-Müslüman-Alman”, Türk-Alman” olarak niteliyor.Bu cevapların toplamda % 70’i aştığı görülüyor

“KÜRDÜM” DİYEN YÜZDE 2.20

Türkiye kökenlilerin etnik-dini-kültürel ayrışması oldukça sınırlı görülüyor. Kendisini Alevi olarak tanımlayanların oranı %1,2, Kürt olarak tanımlayanların oranı ise %2,20 olarak tespit edildi. Oysa mesela bir Kürt Partisi olarak kabul edilen ve kolay kolay Kürt olmayanların oy vermediği BDP ’ye oy vereceğini ifade edenler % 3-5 arasındayken, kendini “Kürt”, “Alevi-Kürt-Alman”, “Kürt-Alman”, “Kürt-Müslüman-Alman”, “Alevi-Kürt”, olarak niteleyenlerin oranı % 3 olmaktadır.

ALEVİLER YÜZDE 5.1

Aleviliğin kimlik ilişkisi içinde bulunduğu ”, “Alevi-Kürt-Alman”, “Alevi-Türk”, “Alevi-Türk-Alman”, “Alevi-Kürt” toplam oran ise % 5,1 çıktı.

AK PARTİ 1’NCİ. BDP, MHP ’NİN ÖNÜNDE

T.C. vatandaşı olsun olmasın, oy kullanma imkanınız olsa kime oy verirsiniz diye sorulduğunda, AK Parti’nin % 35,97 ile birinci sırada olduğu görülüyor. CHP % 16,11, MHP % 2,39, BDP % 2,81 düzeyinde ilgi görüyor. Kararsız olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 22.9. Kararsızlar oransal dağıtıldığında AKParti %58, CHP%26,BDP%5,MHP ise %4 oluyor

ENTEGRASYON SORUNU YAŞANMIYOR

Türkiye kökenlilerin Almanya’da bir uyum sorunu yaşamıyor. Türkler kendilerini Almanya’da “evlerinde” hissediyor.Bu konuda ortaya çıkan tablo, % 90’a varan bir oranla Türkiye kökenlinin yüksek düzeyde “uyum” algısı içinde olduğunu gösteriyor.

MERKEL’E OY VERMİYORLAR, TERCİHLERİ SOLTürkiye kökenlilerin oy verdikleri partiler sırayla Sosyal Demokratlar % 57, Yeşiller % 29, Sol Parti % 12. Merkel’in liderliğindeki koalisyona oy verenlerin oranı sadece % 6 olarak tespit edildi.Yüzde 88’lik oran “sol” ve partilere oy veriyor.SDP,son seçimde Türklerden aldığı oyu 57’den 64’e çıkarırken Cem Özdemir’in eş genel başkan olduğu Yeşiller’in hızlı bir kopuş başlaması dikkat çekti. Yeşiller daha önce yüzde 29 oy alırken bu oran yüzde 12’ye düştü. SPD’nin aldığı oyların yüzde 3.8’i Türkiye kökenlilerden geliyor. Türkiye kökenliler genel oya yüzde 1 etki yapıyor.

YÜZDE 30 SANDIĞA GİTMİYORSandığa yüzde 30’luk bir kitle gitmiyor. Oy kullanmama gerekçeleri ‘seçim gününün uygun olmaması, siyasete ilgisizlik ve nasıl olsa etkim olmaz duygusu” olarak görülüyor

“ANAVATAN” REFLEKSİ SEÇMENİ ETKİLEMİYORTürklerin oy verme davranışında “duygusal Anavatan refleksi”nden çok Almanya’daki durumları ve hakları öne çıkıyor.