Gine'de ebola sona erdi

Gine'de ebola sona erdi
Gine'de ebola sona erdi
Dünya Sağlık Örgütü, Gine'de 2013'ten bu yana ülkede devam eden ebola salgınının devam ettiğini duyurdu.

RADİKAL - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gine'de 2013 yılında baş gösteren ebola salgınının resmen sona erdiği bildirdi. DSÖ'den yapılan açıklamada, ülkede salgının bittiğinin ilan edilebilmesi için gereken 42 günlük sürede yeni bir vakaya rastlanmadığı kaydedildi.

Ebola salgının resmen sona erdiği belirtilen açıklamada, Gine'nin yeni vaka ihtimallerine karşı yine de 90 gün sıkı gözetim altında tutulacağı ifade edildi. DSÖ'nün ebola salgını ile mücadele birimi Genel Müdürü Bruce Aylward, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, önümüzdeki ayların son derece önemli olduğunu, Gine, Sierra Leone ve Liberya'nın olası vakalara hazırlıklı durması gerektiğini söyledi.

Sierra Leone'de ebola 'kutlaması'

Gine'de ebola Mücadelesi Ulusal Koordinasyonu sözcülerinden Fode Tass Sylla da salgının yok edildiğinin resmen açıklanması için gereken 42 günlük süreyi herhangi bir vaka olmadan atlattıklarını belirterek, salgının sona erdiğini duyurmuştu.

Ebola virüsü göz rengini değiştirdi

Ebola salgını Gine'nin güneyinde 2013 yılının aralık ayında başlamış, daha sonra Liberya ve Sierra Leone'ye sıçramış ve 7 ülkede daha ebola vakalarına rastlanmıştı. Sierra Leone'de geçen kasım ayında ebola salgının sona erdiği açıklanmış, Liberya'da ise salgının bittiği iki kez açıklanmasına rağmen yeni vakalar görülmüştü. Salgın nedeniyle Batı Afrika'da şu ana kadar 11 binden fazla kişi hayatını kaybetti. (AA)

Kuzey Kore: AIDS, EBOLA, SARS ve MERS'i tedavi eden ilaç yaptık


  http://www.radikal.com.tr/149612514961251

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ebola'yı bitirmede en büyük katkı SOSYALİST KÜBA'NIN - user394369

  Dünya Sağlık Örgütü yiğidin hakkını yiğide vermemiş. Adı geçen ülkelerdeki ebola salgınıyla en ciddi, en fedakarca ve kararlıca mücadele eden, o bölgedeki halklara ilaç, doktor desteğini esirgemeyen ülke Sosyalist Küba'dır. Ve bu salgın sona erme aşamasına geldiyse bu, Sosyalist Küba'nın insancıl yaklaşımı sayesindedir. Sosyalizm için, Parababaları düzeninde olduğu gibi öncelik kâr değil, insandır. İnsancıldır Sosyalizm. Emperyalizmin ise ne olduğunu hepimiz bugün yaşayarak görüyoruz, fazla söze hacet bırakmıyor.