Gizli bir yerde tutulan Mursi'den mesaj

Gizli bir yerde tutulan Mursi'den mesaj
Gizli bir yerde tutulan Mursi'den mesaj
Mısır'da bir gazete, Mursi'ye ait olduğu öne sürülen açıklamaları yayınladı. Mursi, görevden uzaklaştırılmasını "darbe" olarak nitelendirirken, Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu açıkladı.

KAHİRE - Mısır'da bir gazete , 3 Temmuz'daki askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, kendisini ziyaret eden yabancı yetkililer ve insan hakları heyetleriyle yaptığı görüşmelere ait olduğu öne sürülen açıklamaları sayfalarına taşıdı.

El-Vatan gazetesinde yer alan habere göre darbenin ardından yaklaşık 4 aydır gizli bir yerde tutulan Mursi, sözkonusu görüşmeler sırasında görevden uzaklaştırılmasını "darbe" olarak nitelerken, ABD ve Avrupa Birliği'ne (AB) de sürece müdahil olarak görevine iadesinin sağlanması çağrısında bulunuyor.

Mursi'nin yarın yapılması beklenen duruşması öncesinde yayımlanan haberde, Mursi'nin, Kahire'yi ziyaret eden AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşmesinde, bir cumhurbaşkanı olarak tutuklu olmasının doğru olmadığını, göreve iadesi için AB ve ABD'nin devreye girmesini istediği, bu çerçevede cumhurbaşkanı olduğu süre zarfında yaptığı hataları düzelteceğini söylediği ifade ediliyor. Mursi'nin ayrıca, anayasal temeli olmadığı gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı için referanduma gidilmesi seçeneğine de karşı çıktığı kaydediliyor.

Sözkonusu görüşmelerin ses ve video kayıtlarını da gün içinde yayınlayacağını belirten El-Vatan gazetesinin haberinde, Mursi'nin diğer bir siyasi heyetle yaptığı görüşmede ise askeri müdahaleyle ilgili açıklamalarına yer veriliyor. Mursi'nin bu görüşmede, görevden uzaklaştırılmasını "darbe" olarak nitelendirdiği ve kendisinin hala Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı olduğunu söylediği aktarılıyor.

Mursi'nin, yarın başlayacak yargı süreciyle ilgili olarak da kendisini yargılayacak mahkemeyi tanımadığı, anayasaya göre cumhurbaşkanının yargılanmasında prosedürlerin farklı olması gerektiğini söylediği ve "Eğer mahkemeye çıkarılırsam, karşılarında kendi başıma duracağım ve göstericilerin öldürülmesiyle bir ilgim olmadığını hakimlere söyleyeceğim" ifadelerini kullandığı ifade ediliyor.

Mursi'nin ailesinden daha önce yapılan açıklamada, gazetede yayımlanan görüşme kayıtlarına "şüpheyle" yaklaşıldığı belirtilerek, haberin, doğru veya yanlış olmasından ziyade, Mursi'nin duruşmasından bir gün önce yayımlanmasının dikkat çektiği, bunun da kamuyounu yönlendirme amacı taşıdığı belirtilmişti. (aa)