Gizli hava köprüsü

Gizli hava köprüsü
Gizli hava köprüsü
New York Times, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan ve Hırvatistan arasında kurulan hava köprüsüyle Suriye'ye silah taşındığını öne sürdü.

Hırvat gazetesi Jutarnji List’in Suriyeli muhalifler için THY ve Ürdün havayollarına ait uçakların Zagre’den Amman’a silah taşıdığına dair iddiasının ardından New York Times gazetesi Türkiye ’nin merkezinde yer aldığı gizli hava köprüsü kurulduğunu yazdı. CIA’in yardımıyla Türkiye, Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün’ün Suriyeli muhaliflere askeri yardımı hızlandırdığı belirtildi. Yetkililer, hava trafik bilgileri ve isyancı komutanların açıklamalarına dayandırılan habere göre, Ocak 2012’den bu yana Ürdün, Suudi Arabistan ve Katar’a ait 160 askeri kargo uçağı Esenboğa Havaalanı’na indi. Daha az sayıda uçuş da Türkiye’nin diğer havaalanları ve Ürdün havaalanına yapıldı. Türkiye ve Ürdün’e taşınan silahlar karayoluyla Suriye’ye sokuldu. Hava trafik bilgilerine göre ilk uçuş 3 Ocak 2012’de Katar Havayolları’na ait C-130 tipi uçakla İstanbul ’a yapıldı. 26 Nisan-4 Mayıs 2012 arasında Katar Hava Kuvvetleri’ne ait C-17 uçağı Esenboğa’ya 6 kez uçtu. ABD ’nin de kullandığı Katar Ubeyd Hava Üssü’nden Esenboğa’ya 8 Ağustos itibariyle yapılan uçuş sayısı 14’ü buldu. Katar’dan gelen malzemeler İdlib civarındaki çatışmalarda kullanıldı. Katar’dan uçuşlar özellikle kasımda arttı. Kasımda Ürdün Hava Kuvvetleri, C-130 uçaklarıyla Esenboğa’ya 3 uçuş gerçekleştirdi. Bu, sevkıyata Suudi Arabistan’ın da katıldığı anlamına geliyordu. Ayrıca Ürdün’e ait 2 askeri uçak, Suudilerin aldığı silahları Zagreb’den Amman’a taşımak için 15 Aralık’tan itibaren 2 ay içinde 36 sefer yaptı. Aynı uçaklar ocakta Ürdün-Türkiye arasında da 5 uçuş yaptı. Ürdün ve Katar’dan uçuşlar devam ederken bu kez 15 Şubat’tan itibaren Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’ne ait C130 uçakları Eserboğa’ya 30 kez uçtu. Türkiye’ye ulaşan son askeri kargo, Katar’dan yola çıkıp geçen pazar gecesi

Esenboğa’ya indi.

ABD’li yetkililer, CIA’in Arap ülkelerinin silahları nereden temin edeceği ve hangi gruplara vereceği konularında destek verdiğini söyledi. ABD’lilerin ‘danışman rolü’ diye tanımladığı yardımda özellikle eski CIA Şefi David H. Petraeus’un katkısı büyüktü. Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nde yasadışı silah sevkıyatları üzerinde çalışan Hugh Griffiths taşınan silahların 3500 ton olduğunu tahmin ediyor. Silahlı gruplardan Suğur el Şam’ın komutanı Abdurrahman Ayaçi “Yabancı ülkeler bize damla damla silah ve mermi veriyor” dedi.

ÖSO komutanı Esad hedef oldu

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el Hatib’in istifası ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), ‘geçici başbakan’ Ghassan Hitto’yu reddiyle ‘depremler’ yaşayan muhalif cephe dün de bombalı saldırıyla sarsıldı. ÖSO kurucularından Albay Riyad el Esad, Deyr Ez Zor’un güneyindeki Mayadin’de bombalı saldırıya uğradı. Araca yerleştirilen bombanın patladığı veya konvoy geçerken bombanın dışarıda patlatıldığına dair çelişkili bilgiler gelirken AA’ya konuşan kaynaklar “Araç füzeyle vuruldu” dedi. Akçakale Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilen Esad’ın Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale sonrası Şanlıurfa Eğitim -Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği ve bir bacağını yitirdiği belirtildi. ÖSO Askeri Yüksek Konsey Başkanı Selim İdris’in yardımcısı Luay Almukdad saldırıdan Devlet Başkanı Esad’ı sorumlu tuttu. Hatib ise “Suikast girişimi, Suriye’nin özgür liderlerine suikast girişiminin parçasıdır” dedi.