Gizli hesap Hollande'ı zora soktu

Gizli hesap Hollande'ı zora soktu
Gizli hesap Hollande'ı zora soktu
Fransa'nın kısa süre önce istifa etmek zorunda kalan Bütçe Bakanı Cahuzac'ın, yurtdışı hesabını itiraf etmesi Hollande hükümetinde deprem etkisi yarattı.

Fransa’da Sosyalist François Hollande hükümeti, vergi kaçırdığı suçlaması ile hakkında açılan dava nedeniyle iki hafta önce istifa eden eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac’ın çıktığı mahkemede İsviçre’de banka hesabı olduğu iddialarını doğrulamasıyla sarsıldı. ‘Yurtdışına vergi kaçırılmasıyla mücadele’ hedefiyle bakanlık koltuğuna oturmasına karşın 19 Mart’ta hakkındaki vergi dolandırıcılığı ve para aklama iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalan Cahuzac, hâkim karşısında “20 yıldır yurtdışında gizli banka hesabım var” itirafında bulundu. Paris’te ifade veren Cahuzac, 2001’den beri dokunmadığını söylediği hesapta 600 bin euro olduğunu aktardı. İlk başta İsviçre’de UBS bankasında açılan hesabın sonradan Singapur’a transfer edildiğini belirten Cahuzac, iddiaların ortaya atıldığı Aralık 2012’den beri yurtdışında gizli hesabı olduğunu reddediyordu. Yurtdışındaki banka hesaplarını vergi dairesine bildirmediği için ilk önce hakkında adli soruşturma başlatılan Cahuzac tutuksuz yargılanacak. Eski bakanın suçlu bulunması halinde 5 yıldan fazla hapis ve 375 bin euro para cezası alabileceği belirtildi.
Cahuzac, Hollande, kabine arkadaşları ve vekillerden özür dilediği duygusal bir konuşma da yaptı: “Yalanlar sarmalına hapsolup yolumu kaybettim. Suçluluktan harap haldeyim. Arkamda bıraktığıma inanmak istediğim geçmişimle yüzleşmekten kaçabileceğimi düşünmek tarifsiz bir hataydı. Ama şimdi tüm şeffaflığıyla gerçeklikle yüzleşeceğim.”

Partiden ihraç edilecek 

Ancak bu ‘duygusal özür’ Cahuzac’ı ‘kurtarmadı’. Sosyalist Parti Genel Sekreteri Harlem Desir, ‘kendilerine ihanet eden’ Cahuzac’ın partiden en kısa zamanda ihraç edileceğini açıklarken, “Artık parti üyesi olamaz” dedi. Anketlerde dibe vurduğu bir dönemde Cahuzac’a sahip çıkan Hollande ve Başbakan Jean-Marc Ayrault ise itirafla zora düştü. Cahuzac’ın bir siyasetçide olması gereken ahlaki niteliklere sahip olmadığı eleştirisini yapan Ayrault “Hepimize yalan söyledi. Bir politikacı halka örnek olmalı ama her şeyden önce hukuka saygılı olmalı” dedi. Ayrault, Cahuzac’a ‘siyaseti dönmemek üzere terk et’ çağrısı yaptı. Muhalefet ise Cahuzac’ın itirafını ‘solun ahlaki iflası’ olarak değerlendirirken, hükümeti de eski bakanın ‘suçunu örtbasla’ suçladı. Ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) lideri Jean-Francois Cope, “Hollande ve Ayrault’nun olup bitenden haberdar olmamasının imkânı yok. Kamuoyu önünde her şeyi bize anlatsınlar” dedi. 


Hollande, “Gizli hesabı bilmiyordum” dedi.

Hollande yeni yasa çıkaracak

Televizyona çıkıp bir konuşma yapmak zorunda kalan Hollande, ‘affedilemez ahlaki bir hata yaptığını’ söylediği Cahuzac’a sert yüklendi: “Ülkenin en yüksek makamlarını, devletin başını, hükümeti, meclisi ve tüm ülkeyi aldattı. Bu, cumhuriyete karşı bir hakaret.” Hollande, hesaptan aralık başında haberdar olduğu iddiasını da reddedip “Cahuzac, masumiyet karinesi dışında hiçbir tür korumadan faydalanmamıştır. Soruşturma açılır açılmaz, talebim üzerine hükümetten ayrılmıştır” dedi. Fransa lideri ayrıca, ‘birkaç hafta içinde meclise, bakanların tüm malvarlıklarının yayımlanması ve kontrolüne ilişkin yeni yasa sunma’ sözü verirken, ‘hüküm giymiş kişilere ömür boyu siyaset yasağı ve Yüksek Mahkeme’de reforma gidilmesinin’ de gündeminde olduğunu belirtti.