Gizli hesap skandalı Fabius'a uzandı

Gizli hesap skandalı Fabius'a uzandı
Gizli hesap skandalı Fabius'a uzandı

İktidarda 1. yılını bitirmeden anketlerde dibe vuran Hollande, son olarak Fabius un da adının karıştığı skandallar

Hollande hükümeti, eski bakan Cahuzac'a dair skandal durulmadan yeni iddiayla sarsıldı. Dışişleri Bakanı Fabius'un İsviçre'de gizli hesabı olduğu iddia edildi.

Fransa’da Bütçe Bakanlığı’nda istifaya mecbur kalan Jerome Cahuzac’ın geçen hafta ‘İsviçre’de gizli hesapları’ olduğunu itiraf etmesi ve hakkında vergi kaçakçılığından dava açılmasının ardından yeni bir iddia Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande hükümetini zor durumda bıraktı. Fransız Liberation gazetesi, dün Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un da İsviçre bankalarında gizli hesabı olabileceğini iddia etti.
‘Kâbus devam ediyor’ başlıklı haberde şu ifadeler kullanıldı: “Cahuzac skandalını patlatan Mediapart sitesi, Fabius’un da yurtdışındaki bankalarda bir ya da birkaç gizli hesabı bulunup bulunmadığını araştırıyor. Hollande kabinesi, tahripkârlık potansiyeli taşıyan bu haber sebebiyle panik halinde. Aslında bu, bir haberden ziyade potansiyel bir siyasi bomba. Herkes aynı şeyi düşünüyor: Eğer Fabius’un gerçekten dde İsviçre’de gizli banka hesabı varsa, tüm hükümet çöker. Hem de anında.”

Fabius reddetti, dava açacak

Haberde iddiaya dayanak olarak bir belge yayınlamazken, hem Fabius hem de Mediapart, Liberation’a tepki gösterdi. Fabius, basına gönderdiği açıklamada iddiaları ‘temelsiz ve dayanaksız’ diye niteledi. Fabius, “İsviçre’de banka hesabım olduğuna dair haberi kesinlikle reddediyorum. Bu yanlış ve iftira niteliğindeki haberin yayını durdurmak için yargıya başvuracağım” ifadesini kulandı.

Mediapart da eleştirdi

Mediapart sitesinin yöneticisi Edwy Plenel ise Liberation’a ağır dille yüklendi: “Liberation’dakiler aklını yitirmiş olmalı. Bir dedikoduyu habere dönüştürüyorlar. Hem de Mediapart’ın henüz yayımlamadığı bir şeyi kaynak göstererek.” Bu arada Cahuzac hakkındaki iddiaların da ardı arkası kesilmiyor. Cahuzac’a ilişkin son iddia İsviçre devlet televizyonundan (TSR) geldi. TSR’nin haberinde, Cahuzac’ın aslında savcılığı yanılttığı öne sürüldü.

Hesapta 15 milyon euro var

Haberde İsviçre’de 600 bin euroluk hesabı olduğunu ve 20 yıldır vergi kaçırdığını itiraf eden Cahuzac’ın aslında 15 milyon euroyu bulan bir hesabının olduğu iddia edildi. Cahuzac’ın İsviçreli UBS bankasındaki hesabını daha sonradan Singapur’a transfer etmesine de atıf yapılan habere eski bakandan bir yanıt gelmedi.Haberde şu iddia edildi: ‘Cahuzac 2009’ta UBS’teki hesabını kapatmaya çalıştığında, yaklaşık 15 milyon euro’luk meblağ transfer etmek için özel bankaları ziyaret etti. Kesin olan şu ki, Singapur bankalarına giriş bileti almak, 600 bin euro’dan çok daha fazla bir sermaye aktarımı gerektiriyor. Bu işlem için 1 milyon euro üzerinde ve hatta bazılarına bakılırsa, 2 ila 3 milyon euro üzerinde para yatırmak gerekiyor.’ Haberde, ayrıca Cahuzac’a İsviçreli mali danışmanlık firması Reyl’in yardımcı olduğu belirtildi.
İktidarda 1. yılını doldurmadan anketlerde dibe vuran Hollande ise skandallar nedeniyle iyice zora girdi. Sol partiler Hollande’dan bir tür ‘Temiz Eller Operasyonu’ ve kapsamlı bir vergi reformu talep ederken, sağcı muhalefet ise kabine revizyonu istedi.