Gizliden pazarlık, açıktan ültimatom

Gizliden pazarlık, açıktan ültimatom
Gizliden pazarlık, açıktan ültimatom
İsrail, Hamas'a roket atışını durdurması için 36 saat verip işgal tehdidi savurdu. Netanyahu'nun ateşkes önerdiği iddia edildi, Tel Aviv yalanladı.

KAHİRE - KUDÜS - Gazze’ye ‘Bulut Sütunu’ adlı operasyonunun 6. gününde İsrail bir yandan Hamas’a ültimatom verirken, diğer yandan gizlice ateşkes pazarlığı yapıyor. Sabah saatlerinde İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, ‘Hamas roket saldırılarına 36 saat içinde son vermediği takdirde askeri operasyonların genişletileceğini’ belirtirken “İsrail’in Gazze’ye daha geniş bir askeri operasyon başlatması için günler değil saatler kaldı” dedi. Başbakan Benyamin Netanyahu’ya yakın bir yetkili ise Reuters’a, “Diplomatik çözümü tercih ederiz. Ancak diplomaside başarısız olunursa, kara kuvvetlerimizi göndermekten başka seçeneğimiz kalmayabilir” diye konuştu. Hamas’ın sürgündeki lideri Halid Meşal’den, “Netanyahu, ateşkes talebinde bulundu” açıklaması geldi.

‘Başlatan bitirsin’ 

Kahire’deki görüşmeler hakkında bilgi veren Meşal, İsrail’in hedeflerine ulaşamadığını belirtip “Direnişin silahları düşmanı hazırlıksız yakaladı. Savaşı kim başlattıysa o bitirmelidir” dedi. Görüşmelere katılan Mısır Başbakanı Hişam Kandil de Gazze’de her an ateşkesin olabileceğini söyledi. Ancak üst düzey bir İsrailli yetkili Meşal’i yalanlayıp “Hamas’ın bu açıklaması da, İsrail savaş uçağı düşürdükleri ya da Kneseet’e saldırdıkları iddiaları kadar doğru. İsrail ordusu saldırılarında ağır darbe alan Hamas, durumu kurtarmaya çalışıyor” dedi. Uluslararası diplomatik çabalar da yoğunlaştı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ateşkes görüşmelerine katılmak üzere dün Kahire’ye gitti. “Tarafları, ateşkes sağlanması için yürütülen tüm çabalara katılmaya çağırıyorum” diyen Ban, bugün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile görüşecek. Görüşmelere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Arap Birliği heyeti de katılacak.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de dün İsrail’e gidip Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile görüştü. Westerwelle bugün de Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Netanyahu ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelecek. Bu arada İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Oren’in Twitter’dan ‘İsrail Hamas’la görüşmeye hazır, eğer bize saldırmayı durdururlarsa’ yazması olay yarattı. Oren ise ‘suçu’ ekibine atıp hesabından bu cümleyi sildi.

AB Filistinlileri kınadı
AB Dışişleri Bakanları ise Gazze’den İsrail’e düzenlenen füze saldırılarını şiddetle kınayıp İsrail’e destek çıktı. Açıklamada “İsrail’in kendi halkını bu tür saldırılardan koruma hakkı var. Ancak bunu yaparken ölçülü hareket etmeli” denildi. {RADİKAL}