Gizliliği kaldırılan İngiliz belgeleri

Gizliliği kaldırılan İngiliz belgeleri
Gizliliği kaldırılan İngiliz belgeleri
Nazi Almanya'sının dışişleri bakanı, izciliğin kurucusu Baden-Powell'ın Hitler'le tanışmasını istemiş

İngiltere iç istihbaratı MI5’ın gizliği kaldırılmış belgeleri, Nazi Almanya’sı Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop’un, izciliğin kurucusu İngiliz Robert Baden-Powell’ın Nazi lideri Adolf Hitler’le tanışmasını istediğini ortaya koydu.

İngiliz ulusal arşivleri tarafından bugün açıklanan belgelere göre, bir yıl sonra dışişleri bakanlığı görevini üstlenecek olan von Ribbentrop, 1937 yılında Nazi Almanya’sının Londra büyükelçisiyken, Baden-Powell’i Hitler’in gençlik kolları Genelkurmay Başkanı Hartmann Lauterbacher’la çay içmeye davet etmiş.

Belgeler, MI5’in, Kasım 1937’de Lauterbacher’la buluşmasından sonra Baden-Powell’in faaliyetlerini yakından takip etmeye başladığını gösteriyor.

Belgelere göre Hitler, Baden-Powell’in izci hareketiyle kendi gençlik kolları arasında ilişki kurulmasını istemiş.

Baden-Powell’in sözlerini aktaran belgeler, von Ribbentrop’un Baden-Powell’e, "Nazi Almanya’sıyla İngiltere arasında gerçek bir barışın, geçmişteki kavgaları unutarak, iki ülke gençliği arasında kurulacak dostluk ilişkileri sayesinde mümkün olabileceğini" söylediğini ifade ediyor.

Baden-Powell, MI5 ajanlarının tuttuğu notlara göre, "Sayın Büyükelçi, izci hareketiyle Hitler Gençlik kolları arasındaki bir yakınlaşmanın iki ülkenin yakınlaşmasını kolaylaştıracağını düşünüyor" demiş ve von Ribbentrop’un, kendisinin Hitler’le görüşmesini çok istediğini söylemiş.

Belgelere göre Baden-Powell ise von Ribbentrop’a, Nazi Almanya’sıyla kendi ülkesini yakınlaştıracak ve iki ülkenin birbirlerini daha iyi anlamaya yarayacak her türlü girişime açık olduğunu belirtmiş.

1938 yılında Hitler’in Dışişleri Bakanı olan von Ribbentrop’u "hoş ve dürüst" olarak niteleyen Baden-Powell, Alman büyükelçisiyle daha fazla görüşme isteğini de ifade etmiş.

Baden-Powell, von Ribbentrop’a yolladığı mektupta, "Görüşmemiz sayesinde, ülkenizin ülkeme karşı ne hissettiğini anladım. Ben de Almanya hakkında aynı duyguları paylaşıyorum ve umarım gelecekte iki ülkenin gençliği bu duyguları yansıtır" ifadesini kullanmış.

MI5 belgeleri, ayrıca Hitler’in gençlik kolları Genelkurmay Başkanı Lauterbacher’la Baden-Powell arasındaki görüşmenin başarılı geçtiğini ve İngiliz izcilerin Almanya’da kendi üniformalarını giyme hakkını kazandığını ortaya koyuyor.

İngiliz iç istihbaratı, Baden-Powell’ın yanı sıra o dönemde İngiltere’ye tatile gelen Hitler’in gençlik kolları bisikletçilerini de yakın takibe almış.

MI5, dönemin gazeteleri tarafından "bisikletçi" yerine "casussikletçi" (spyclists) olarak nitelenen genç Alman bisikletçilerin casusluk yaptıklarından şüpheleniyormuş.

MI5’a göre, Alman bisikletçilere liderleri, gittikleri yerlerin, gördükleri nehirlerin, dağların, denizin isimlerini, belki ileride onları ana vatan Almanya’nın çıkarları için kullanmak amacıyla not etmelerini istemiş.(aa)