Göçmenleri dezenfekte skandalı

Göçmenleri dezenfekte skandalı
Göçmenleri dezenfekte skandalı
İtalya'nın Lampedusa Adası'nda göçmenlere hayvan muamelesi yapıldığını gösteren görüntüler yayımlandı. Görüntülerde göçmenler kış ortasında ilaçlı suyla dezenfekte ediliyor.

Arap Baharı’ndan sonra Kuzey Afrika’dan yoğun kaçak göçmen akınına uğrayan ve adı ‘umuda yolculuk trajedileriyle’ anılan İtalya’nın Lampedusa Adası bu kez bir skandalla gündeme geldi. Lampedusa’daki göçmen karşılama merkezinde Suriyeli bir göçmenin cep telefonuyla çektiği görüntüler büyük tepki topladı. Devlet televizyonu RAI 2’nin yayımladığı görüntülerde, merkezdeki bir depoda, kadın ve erkek göçmenlerin çırılçıplak soyularak kış ortasında hortumla ‘yıkandığı’ görülüyor. Göçmenlerin ‘yıkandığı’ suyun, uyuz ve benzeri hastalıklara karşı dezenfektan madde içerdiği belirtildi. Görüntüleri RAI’ye veren Suriyeli göçmen “ Avrupa ülkelerine kaçak yollarla giren göçmenlere hayvanlarmış gibi davranılıyor” dedi.
Görüntüler Roma’yı da harekete geçirdi. Başbakan Enrico Letta, görüntülerin şoke ettiğini vurgulayıp soruşturma sözü verdi: “Görüntüler son derece çarpıcı. Olay ivedilikle soruşturulacak ve sorumlular hakkında cezai yaptırım uygulanacak.” 

‘Auschwitz’i andırıyor’ 

Kendisi de göçmen olan ve maruz kaldığı sözlü ırkçı saldırılarla gündeme gelen Entegrasyon Bakanı Cecile Kyenge ise “Aşağılayıcı nitelikteki bu muamele demokratik bir devlet için kabul edilemez” eleştirisini yaptı.
Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini de, Lampedusa açıklarında 3 Ekim’de teknelerinin alabora olması sonucunda 366 göçmenin öldüğü faciaya atıfla benzer bir eleştiri getirdi: “Göçmenleri, kış ortasında kadın-erkek bir aradayken çırılçıplak soymak çağdaş bir devlete yakışmıyor. Bu görüntülere kayıtsız kalamayız zira bu, ekimdeki faciadan ve ve İtalya’nın bunun üzerine göçmenlere ilişkin verdiği taahhütler sonrasında yaşandı.” Lampedusa Belediye Başkanı Giusi Nicolini ise “Görüntülerde merkez bir toplama kampını, deyim yerindeyse Auschwitz’i andırıyor. İtalya göçmenlere yönelik bu muamelesinden utanmalı. Sistem değiştirilmeli. Çok fazla gözyaşının akıtılmasının yanı sıra önemli taahhütlerin de verildiği ekimdeki kazadan iki ay sonra görmek istediğimiz görüntüler bunlar değil” diye konuştu. 

AB ’den destek sözü 

Uluslararası toplum da kayıtsız kalamadı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ‘göçmen merkezlerinin şartlarının iyileştirilmesi’ çağrısını yinelerken, sivil toplum örgütü Save the Children, adadaki merkezin koşullarının hizmet verebilme kapasitesini aştığını vurgulayıp “Bu durum kabul edilemez” eleştirisini yöneltti. AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström ise Roma’ya ‘eyleme geçilebileceği’ uyarısı yaptı: “Lampedusa dahil İtalya’daki pek çok göçmen kabul merkezindeki korkunç koşullarla ilgili olarak halihazırda soruşturma başlattık. AB, göçmenlerin karşılanması konusunda İtalya’ya destek sözüne bağlıdır. Ancak göçmenler düzgün bir şekilde karşılanmalıdır. Birlik standartları ve sorumluluklarını bütünüyle yerine getirip getirmediğinden emin olmak için İtalya hakkında AB hukuku ihlali soruşturması başlatmaktan da çekinmeyeceğiz.” AB, 3 Ekim’deki trajedinin yinelenmesini önlemek için bir önlem önerileri listesi hazırlamıştı. Sınır güvenliğinin arttırılması ve mülteci akınına uğrayan üyelere AB yardımının yükseltimesi gibi önerilerin perşembe başlayan 2 günlük AB zirvesinde ele alınması bekleniyor.

Afrikalının umut adası 

Afrika’dan 290 km uzaklıktaki Lampedusa, Avrupa topraklarına ulaşma çabasındaki göçmen teknelerinin başlıca hedeflerinden biri. Son olarak 3 Ekim’de Lampedusa açıklarında 366 göçmenin ölmesinin ardından adadaki göçmen karşılama merkezinin koşullarının yanı sıra AB üyesi ülkelerdeki göç kuralları da tartışmaya açılmıştı. İtalya, çoğunu Afrika ve Ortadoğu ’daki çatışmalar ya da yoksulluktan kaçan ailelerin oluşturduğu kaçak göçmenlerle ilgili daha önceden AB’den yardım istemişti. BMMYK ise ekimde, İtalya’nın kabul ettiği göçmen sayısını 8 binden 16 bine çıkarmayı planladığını ve ülkedeki göçmen merkezlerinin kapasitesinin de Ocak 2014’ten itibaren arttırılacağını açıklamıştı. BM’ye göre, bu yıl içinde Malta ve İtalya’ya giden göçmen sayısı 32 bini buldu. Bu göçmenlerden 13 bini ise Lampedusa’ya gelmişti.