Gökyüzü de ağlıyor insanlar da

Gökyüzü de ağlıyor insanlar da
Gökyüzü de ağlıyor insanlar da
Depremin yerle bir ettiği Çin'in Dujiangyan kentinde yağmur altında afetzedeler bir yandan yitirdikleri için ağlıyor bir yandan yardım bekliyor

DUJIANGYAN - Birmanya’yı vuran Nergis kasırgasının ardından Asya’daki ikinci felaket dün 7,8 büyüklüğündeki depremle sallanan Çin’de meydana geldi.Birmanya'daki kasırgada olduğu gibi, çok şiddetli depremle sarsılan Çin’de de kısa sürede binlerce insanın yaşamları yitip gitti.

58 yaşındaki Shi Huaigui de yitirdikleriyle depremin acısını en derinden hissedenlerden biri. Yıllardır neredeyse her gün yaptığı gibi eşi Cao Dengping’i Sichuan eyaletindeki Dujiangyan kentindeki mütevazı evlerinde bıraktıktan sonra bakkalın yolunu tutmuş. Dönerken, altındaki toprağın hareketlendiğini hissetmiş ve neler olup bittiğini hemen anlamış. Shi, 40 yıllık eşinin altında kaldığı evinin enkazı önünde, geceyi yağmur altında dışarıda geçirdikten sonra, "Tek istediğim, birinin gelip enkazı kaldırması ve cesetleri çıkarması" diyor.

Depremin merkez üssüne 50 kilometre uzaklıktaki Dujiangyan sakinleri geceyi dışarıda geçirmeyi tercih etti. 30 yıldan beri Çin’de meydana gelen en fazla can kaybına yol açan depremin ardından orta yaşlı bir adam, hiçbir şeyden haberleri olmadığını, yiyecek bir şeyleri, kalacak yerleri olmadığını, kimsenin kendileriyle ilgilenmediğinden yakınıyor.

Kentin bazı mahalleleri ise bombardıman yapılmış gibi; evler yerle bir olmuş, cam parçaları sokaklara yayılmış, araçlar ise ezilmiş durumda bulunuyor. Yardım çalışmalarına katılan askerler tarafından enkazdan çıkarılan ve plastik torbalara koyulup yan yana dizilen cesetlere yaklaşan bir kadının torbalardan birinin ucunu kaldırıp oğlunun cesedini görünce attığı çığlıklar yürekleri dağlıyor. Ve buna benzer görüntülere sık sık şahit olunuyor, başka çığlıklar göğe yükseliyor.

Can kurtaran sirenleri sokakları çınlatırken, şimdiye kadar sadece bir mahallede 200 yaralıyı tedavi ettiklerini ve 20 kişinin cesedinin hastaneye getirildiğini söyleyen bir doktor, "Kimse buna hazırlıklı değildi. Bu gerçekten zor bir durum" diyor. Kentteki bu kaos, 38 yaşındaki Wen Xiaobing’i etkilemiyor. Genç adamın gözleri 61 yaşındaki annesinin içinde bulunduğu ceset torbasına kilitlenip kalmış, soğuk bir ifadeyle dudaklarından "Her şeyimi kaybettim; evimi, annemi. Ağır yaralı kardeşim hastanede. Birinin gelip cesedi götürmesini bekliyorum, daha kimse gelmedi" sözleri dökülüyor ve birden ağlamaya başlıyor...

Depremde çöken okullardan biri de 580 bin nüfuslu bu kentte bulunuyor ve yüzlerce öğrenci ve öğretmenin enkaz altında kaldığı sanılıyor. Başbakan Ven Jiabao’nun da ziyaret ettiği kentin bir sakininin, şiddetli yağmur altındaki "gökyüzü ağlıyor" çığlığı yürekleri paralıyor... (afp)