Google Başkanı, Kuzey Kore'de

Google Başkanı, Kuzey Kore'de
Google Başkanı, Kuzey Kore'de
Dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri Google'ın Başkanı Eric Schmidt'in, en kısıtlayıcı internet politikalarından birine sahip Kuzey Kore'yi ziyaret ettiği bildirildi

PYONGYANG - Schmidt, aralarında ABD 'nin eski New Mexico Valisi Bill Richardson ve Google Ideas düşünce kuruluşu başkanı Jared Cohen'in de bulunduğu heyette yer alıyor.

‘ÖZEL BİR İNSANİ MİSYON’

Richardson, daha önce yaptığı açıklamada ziyareti “özel bir insani misyon” olarak tanımlamış ve Kuzey Kore'nin siyasi , ekonomik ve askeri yetkilileriyle bir dizi görüşme yapacaklarını belirtmişti, ancak grubun Kuzey Kore'deki 4 günlük programı bilinmiyor.

Schmidt'in ziyaret sırasında bağışta bulunması, Richardson'ın ise Kuzey Kore'de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşlarıyla ilgili görüşmeler yapması bekleniyor.

OBAMA ZİYARETİ ELEŞTİRMİŞTİ

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Schmidt'i eleştirmiş ve ziyaretin Kuzey Kore ve diğer Asya ülkeleri tarafından farklı algılanabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirmişti.

ABD ve müttefikleri, aralık ayında uzun menzilli füze deneyerek BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden Kuzey Kore'ye daha sert yaptırımlar uygulanmasını istiyor.(aa)