Google kızgın, Snowden'ın keyfi yerinde

Google kızgın, Snowden'ın keyfi yerinde
Google kızgın, Snowden'ın keyfi yerinde
Eski NSA analisti tekne gezisinde görüntülendi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) Yahoo ve Google şirketlerinin veri bağlantılarına gizlice sızdığının ortaya çıkması teknoloji devlerini kızdırdı. Google’ın hukuk danışmanı David Drummond, şirketin hiçbir hükümete sistemlerine erişim izni vermediğini yineleyip ABD’yi eleştirdi: “Bu tür sızmalardan kaygılı olduğumuzdan özellikle geçişli bağlantılar ile diğer hizmetlerdeki şifreleme işlemlerini artırmıştık. Hükümetin ağlarımızdan veri toplamak için bu derece ileri gitmesi karşısında son derece öfkeliyiz. Bu, acil reform ihtiyacını bir kez daha gösterdi.”

ABD'nin 'temel prensibi' dinlemek


Yahoo açıklamasında da benzer vurgular yapıldı: “Veri merkezlerinin güvenliğini korumak için sıkı kontroller yapılıyor. Ne NSA’ye ne bir başka hükümet kurumuna veri merkezlerimize erişim olanağı tanımadık.”

ABD Papa'yı da dinlemiş!


Öte yandan İsviçre, ABD’nin casusluk faaliyetlerine yardımcı olduğu iddialarını reddederken, skandalı ortaya çıkaran eski NSA analisti Edward Snowden’ın ise 1 yıllık sığınma aldığı Rusya’da keyfi yerinde. Snowden son olarak başkent Moskova’da bir tekne gezisinde görüntülenirken, kendisine yeni bir iş de buldu. Avukatı Anatoly Kucherena, Snowden’ın Rusya’nın büyük internet portallarından birinde bugün işe başlayacağını açıkladı. Kucherena sitenin adını vermezken, Snowden’ın evden mi çalışacağı ofise mi gideceğine de belirtmedi. Aybaşında Snowden’ın Moskova’da alışveriş yaparken bir görüntüsünü yayınlayan Kremlin’e yakın Life News sitesi ise son fotoğrafa 3 bin dolar ödediklerini açıkladı. Haberde, “Fotoğraf Snowden’ın ya Moskova’da yaşadığını ya da sıklıkla ziyaret ettiğini gösteriyor” denildi.