Google'dan "Devlet hesabınıza erişmeye çalışıyor" uyarısı

Google'dan "Devlet hesabınıza erişmeye çalışıyor" uyarısı
Google'dan "Devlet hesabınıza erişmeye çalışıyor" uyarısı
Çoğunluğu çeşitli devletler tarafından yapılan siber saldırılarla, aktivist ve gazetecilerin Google hesaplarına erişilmeye çalışılıyor.

Haziran ayında Google kullanıcıları Gmail hesaplarında, Google anasayfasında ve Chrome tarayıcılarında şu uyarıyla karşılaştılar “Dikkat: Devlet tarafından organize edilmiş kişilerin hesabınıza ya da bilgisayarınıza erişmeye çalıştıklarını düşünüyoruz”

Bu hafta Salı gününden itibaren, binlerce başka Google kullanıcısı daha bu mesajla karşılacak. Pek çok aktivist, gazeteci ve düşünce kuruluşu çalışanları, Google’ın yaptığı bu uyarı karşısında hesaplarının güvenliğini sağlamak için uğraşıyor. Google çalışanları da, söz konusu siber saldırıların nereden yapıldığını bulmak için 3 aydır hummalı bir çalışma sürdürmekteler.

New York Times’dan Nicole Perlroth’un haberine göre firma, siber saldırılara karşı kullanıcıları uyarmaya başladığından beri, beklediğinden de fazla hareketlilik tespit etmiş. Google’ın bilgi güvenliği ekibinden Mike Wiacek, Google’ın kullanıcılarına uyarıda bulunmaya başladığı 3 aylık sürede, siber atakları gerçekleştiren gruplarla ilgili yeni istihbarat bilgileri edindiklerini ve sayılarının düşündüklerinden fazla olduğunu belirtiyor.

Salı akşamı Amerikalı gazeteci ve dış ilişkiler uzmanlarından oluşan bir çok kişi, Google’ın bu uyarısıyla karşılaştıklarını Twitter üzerinden duyurdular. Uyarıyla karşılaşanlar arasında, Wired dergisinin milli güvenlik blogu “Danger Room”un editörü olan Noah Schactman, Demokrasilerin Savunulması Derneği (Foundation for Defence of teh Democrasies) başkanlarından Daveed Gartenstein-Ross ve Amerikan Güvenlik Projesi (American Security Project) adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun üyelerinden Joshua Foust da bulunuyor.

Ortadoğu ’dan yapılan saldırılar arttı
Wiacek, Google’ın kullanıcılarına yaptığı uyarıdan sonra özellikle Orta Doğu’dan yapılan siber saldırıların arttığını belirtiyor. Aralarında hangi ülkelerin olduğu konusunda bilgi vermek istemeyen Wiacek, saldırıların pek çok farklı ülkeden geldiği bilgisini vermekle yetiniyor. Öte yandan güvenlik uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre İran , Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’de hükümetlerin vatandaşlarını ve denizaşırı ülkelerdeki aktivistleri takip ettikleri bilinen bir durum.

Peki ne yapılabilir? Wiacek, hesapları tehlikede olan kullanıcıların e-posta ve hesap şifrelerini değiştirmekle işe başlayabileceklerini söylüyor. Öte yandan Google’ın iki aşamalı kimlik doğrulama hizmeti de, hesapların korunması konusunda yardımcı oluyor. Son olarak bilgisayar programları güncellenerek, yeni güvenlik yazılımları indirilebilir.