Görkemli ve devrimci bir veda

Görkemli ve devrimci bir veda
Görkemli ve devrimci bir veda
Chavez'in cenazesine 2 milyonun üzerinde Venezüellalının yanı sıra 30 kadar yabancı lider katıldı. ABD de vekil düzeyinde temsil edildi.

Venezüella halkı, 3 gündür ardından gözyaşı döktüğü Devlet Başkanları Hugo Chavez’i dün dünyanın dört bir yanından gelen liderlerle birlikte görkemli bir cenaze töreniyle uğurladı. İki milyonu aşkın Venezüellalı, Chavez’in askeri akademide tutulan naaşını ziyaret için saatlerce bekledi. Hayatını kaybetmeden önce halkına “Arkamdan ağlamayın, onun yerine ideallerimi yaşatın” mesajı veren Chavez, vasiyetine uygun olarak uğurlandı. Siyahlar yerine ‘devrimin resmi rengi’ ve liderlerinin alametifarikası kabul edilen kırmızılara bürünen halk, ‘Kimse bizi satın alamaz’ diye haykırarak Chavez’in ‘izinden yürüme’ sözü verdi. Naaşın başında asker selamı veren Venezüellalılar ‘Chavez’siz ne yapacaklarına’ dair kaygılarını dile getirirken, cenaze töreni için Caracas’a gelen komşu ülkelerin halkları ‘Chavez’in ruhu Latin Amerika’da yaşayacak’ yazılı pankartlarıyla göze çarptı. Otuzu aşkın dünya liderinin katıldığı cenaze töreninde gözler, Chavez’in ‘düşmanlarını’ da aradı.

ABD de temsil edildi

Chavez’in sıklıkla ‘şeytan’ olarak nitelendirdiği ABD’yi törende New York’un Demokrat milletvekili Gregory Meeks ile eski Kongre üyesi William Delahunt temsil etti.
‘Latin Amerika devriminin öncüsü’ Küba’dan törene efsane lider Fidel Castro değil Devlet Başkanı Raul Castro katıldı. Castro, “Bu dünyadan kimseye boyun eğmeden ayrıldı. O yenilmezdi” diyerek Chavez’e saygısını dile getirdi. Chavez’in dostu Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez ise önceki günkü korteje katılmakla yetinip törenden önce Caracas’tan ayrıldı. Fernandez “Görevimi yerine getirdim. Cenaze formaliteden ibaret” dedi.

İran lideri kendini kaybetti!

Brezilya lideri Dilma Rousseff ve selefi Lula da Silva da naaş önünde duygulu anlar yaşadı. Bolivya lideri Evo Morales de Chavez’in ailesine taziyelerini iletti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko da törendeydi. Ahmedinejad, “Acımız büyük çünkü bir dostumuzu yitirdik. Kendimi de kaybettim, bu şekilde hissediyorum. Ama onun yaşadığına eminim. Chavez asla ölmeyecek. Onun ruhu ve maneviyatı her birimizin kalbinde yaşayacak” dedi.

NAAŞI mumyalanacak

Chavez’in Latinlerin bağımsızlık lideri Simon Bolivar’ın yattığı anıta gömülüp gömülmeyeceği sorularına yanıt ise geçici devlet başkanı Nicolas Maduro’dan geldi. Maduro, Chavez’in naaşının Sovyet lider Vladimir Lenin ve Çin devrimi lideri Mao Zedung gibi mumyalanarak sergileneceğini açıkladı. Maduro, “Kumandanımız Chavez’in naaşı, cenaze töreninin ardından mumyalanacak ve cam lahit içinde Devrim Müzesi’ne konulacak. Böylelikle insanlar sonsuza kadar onunla birlikte olabilecek” dedi. Maduro, Chavez’in naaşını görmek isteyenlerin kilometrelerce kuyruk oluşturması üzerine askeri akademideki ziyaret süresinin de bir hafta daha uzatıldığını açıkladı.