Gözler Vatikan'ın bacasında

Gözler Vatikan'ın bacasında
Gözler Vatikan'ın bacasında
Kardinaller Katolik dünyasının liderini seçmek için Sistine Şapeli'ne kapandı. İlk oylamadan siyah duman çıktı.

Dünyanın odaklandığı Papalık seçim süreci (Konklav) dün başladı. 48 ülkeden 80 yaşını aşmamış 115 kardinal, kendilerini Vatikan’daki Sistine Şapeli’ne ‘kilitlemeden’ önce Aziz Petrus Bazilikası’ndaki ‘Missa Pro Eligendo Papa’ ayinine katıldı. Ayini yöneten Kardinaller Meclisi Dekanı Angelo Sodano’nun 598 yıldan sonra bir ilke imza atarak 28 Şubat’ta istifa eden 16. Benediktus’u ‘harikulade çalışmaları ile anması sırasında alkış tufanı koptu. Ayinden sonra 115 kardinal, 266. Papa’yı seçmek için Sistine Şapeli’nde yemin edip ilk oturuma başladı. İlk oylamadan sonuç çıkmadı. Bugün itibariyle adaylardan biri 77 oya ulaşıncaya kadar her gün 4 oylama yapılacak. İkişer oylamanın ardından saat 12.00 ve 19.00’da 2 kez bacadan verilen dumanla papanın seçilip seçilmediği duyurulacak. Oy pusulalarının yakılmasıyla çıkan siyah duman papanın seçilemediği, beyaz duman ise seçildiği anlamına geliyor. 33 turda papa seçilemezse, 34. turdan itibaren salt çoğunluğa bakılacak. Yeni papa ‘Ağlama Odası’nda kıyafetlerini giyecek. Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran 40 dakikada bazilikanın balkonundan “Bir papamız var” diyerek papayı takdim edecek. Yeni papa, balkondan halkı selamlayacak.
En uzun Konklav, 1268-1271 arasında 2 yıl 9 aylık sürecin sonunda 10. Gregory’nin seçildiği seçimdi. 2005’te 16. Benediktus 2 günde seçildi. Bu kez hiçbir aday öne çıkmadığı için Konklav uzun sürebilir.

Favori papa isimleri

Bir diğer merak konusu ise yeni papanın kendine hangi ismi seçeceği olduğundan bu konuda da istatistikler mevcut. 533’ten beri 21 papa kendine John ismini seçerken, 16’sının tercihi Benediktus ve Gregory oldu. Favori isimler şöyle: 14 Clement, 13 Innocent, 13 Leo, 12 Pius, 10 Stephen, 8 Boniface, 8 Urban, 7 Alexander, 6 Adrian, 6 Paul, 5 Celestine, 5 Nicholas, 5 Sixtus, 4 Anastasius ve 4 Eugene.

‘Vatikan modacısı’ da hazır

Yeni papa ile ilgili tek bilinen ‘Vatikan modacısı’ Gammarelli’den giyinecek olması. Roma’da 200 yılda 7 papaya terzilik yapan Gammarelli firması 266. papanın kıyafetlerini hazırladı. 3 beyaz yün elbise, kırmızı pelerin ve ayakkabılar, takke ile kuşaktan oluşan resmi kıyafet, yeni papa bilinmediği için ‘tedbir olarak’ 3 ayrı boyda hazırlandı.

Twitter vedası

Seçimin ilgi çeken yanı teknolojiye uyum sağlamasıydı. Konklav süresince Vatikan jandarmalarınca en üst seviyedeki güvenlik önlemlerine uygun yaşamaları denetlenecek kardinaller dış dünya ile tüm iletişimleri kesilmeden önce Twitter’dan ‘cemaatlerine veda etti.’
Güney Afrikalı Kardinal Wilfrid Napier, “Tanrı bizi duysun” tweet’ini attı. Fransız Kardinal Philippe Barbarin “Şimdi Vatikan’a girdik. Büyük sessizlik” diye yazdı. ABD Katolik Piskoposlar Konferansı Sözcüsü Mary Ann Walsh ise şu espriyi yaptı: “Bu elektronik çağda, bazı kardinallerin iPad ve Twitter inzivasına çekileceğinden endişeliyim.”

‘Papa alarmınızı kurun’

Akıllı telefonlar için hazırlanan ‘Popealarm’ uygulaması sayesinde meraklıları yeni papanın seçildiğinden anında haberdar olabilecek. PopeAlarm.com’a üye olanlara, yeni papa seçilince SMS ya da e-posta gönderilecek. Sitenin sloganı şöyle: ‘Duman çıkınca haberiniz olur.’

Şans hep Avrupalılardan yana

Papayı seçecek 115 kardinalden 21’i İtalyan olmak üzere toplam 60’ı Avrupalı. Birçoğu Vatikan’ın idari merkezi Curia’da çalışmış. Curia deneyimine sahip adaylar önemseniyor. Yeni papanın Katoliklerin yüzde 42’sinin yaşadığı Latin Amerika’dan seçilme ihtimali de yüksek. Öne çıkan kardinaller şöyle:
ANGELO SCOLA (71): Sosyalist bir TIR şoförünün oğlu, Milano Başpiskoposu. Dinler arası diyaloga çok değer veriyor.
MARC OUELLET (68): Başpiskoposlar Kongresi Başkanı. Tutucu. Kanada basını ‘Demir Kardinal’ diye anıyor.
ODILO SCHERER (63): Ailesi Alman göçmeni. Sao Paolo Başpiskoposu. Karizmatik, yenilikçi.
PETER TURKSON (65): Ganalı. Halk adamı. Gösterişsiz bir hayatı var.
FRANCIS ARINZE (80): Nijeryalı. Dinlerarası Diyalog Konseyi’nin öncüsü. Reformist.
GIANFRANCO RAVASI (70): Kültür Konseyi başkanıydı. Avrupalı, ılımlı bir aydın.
PETER ERDO (60): Macar. Budapeşte Başpiskoposu. Laikliğe karşı.
JOAO BRAZ de AVIZ (65): Brezilyalı. Yoksullara yardıma odaklanmış biri.
CHRISTOPH SCHOENBORN (68): Viyana Başpiskoposu. Rahiplerin bekârlığını tartıştı.
LUIS TAGLE (55): Manila Başpiskoposu.
LEONARDO SANDRI (63): Buenos Aires doğumlu. İtalyan asıllı.