Guantanamo'daki tutukevinin kapatılmasında son aşamaya gelindi

Guantanamo'daki tutukevinin kapatılmasında son aşamaya gelindi
Guantanamo'daki tutukevinin kapatılmasında son aşamaya gelindi
İnsan hakları ihlallerine yönelik uygulamalarla dünya kamuoyunun tepkisini çeken ABD'nin Küba'daki Guantanamo tutukeviyle ilgili önemli açıklama geldi. ABD yönetimi, tutukevinin kapatılmasına yönelik planın son aşamasına geldiğini açıkladı.

RADİKAL- Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Guantanamo tutukeviyle ilgili soru üzerine, Barack Obama yönetiminin tutukevinin kapatılmasına yönelik çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu söyledi.

Earnest, "Yönetimin Guantanamo tutukevinin güvenli ve bilinçli bir şekilde kapatılmasına yönelik planın son aşamasında olduğunu teyit edebilirim" ifadesini kullandı.

'UZUN SÜREDİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYORDU'

Planın daha sonra Kongre'ye sunulacağını belirten Earnest, tutukevinin kapatılması için ulusal güvenlik yetkililerinin uzun süredir çalışma içinde olduğunu hatırlattı. Earnest, tutukevinin kapatılmasının Başkan Obama'nın öncelikleri arasında bulunduğunu dile getirerek, "Başkan, Guantanoma tutukevinin kapatılmasının net bir şekilde ulusal güvenlik çıkarımıza olduğunu düşünüyor" diye konuştu.

Beyaz Saray önünde Guantanamo protestosu

Küba'nın Guantanamo Körfezi'ndeki Amerikan donanma üssünde yer alan tutukevi, 11 Eylül 2001'deki terör saldırılarının ertesinde ABD 'nin Afganistan'ı işgalinin ardından kurulmuştu. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen "terörle küresel savaş" kapsamında yakalanan ilk terör zanlıları 11 Ocak 2002'de buraya getirilmişti.

Obama'dan, Guantanamo'nun kapatılması çağrısı


CUMHURİYETÇİLER KARŞI ÇIKIYOR

ABD Başkanı Barack Obama, 2008 yılında başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Guantanamo tutukevini kapatacağını ifade etmişti. Obama, cezaevinin kapatılması sürecini hızlandırması için bugüne kadar üç özel temsilci atamıştı. Yönetim, uzun süredir Guantanamo tutukevinin kapatılmasını istese de Kongre'nin her iki kanadını kontrol eden Cumhuriyetçi Parti üyeleri buna karşı çıkıyor.

Tartışmalı tutukevinde şu anda 100'den fazla kişi bulunuyor.

(AA)