Guardian: Avrupa'nın Erdoğan'a her zamankinden fazla ihtiyacı var

Guardian: Avrupa'nın Erdoğan'a her zamankinden fazla ihtiyacı var
Guardian: Avrupa'nın Erdoğan'a her zamankinden fazla ihtiyacı var
İngiliz Guardian gazetesinden Simon Tisdall'ın kaleme aldığı analizde, Avrupa'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğu' belirtildi.

RADİKAL - İngiliz Guardian gazetesi, Avrupa'ya göçmen akışı, IŞİD ve Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonları nedeniyle Avrupa'nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı olduğunu yazdı. Gazetenin yazarı Simon Tisdall analizi Erdoğan'ın Avrupa ziyareti üzerine kaleme almış.

Analizin başında Tisdall özetle, "Avrupalı liderlerin son yıllarda, otoriter eğilimleri; yeni Osmanlı siyaseti, Washington ve NATO'ya uyum içinde hareket etmeyi reddetmesi nedeniyle Erdoğan'ı hemen hemen dışlanmış biri olarak gördüğünü" belirtiyor. Ancak Tisdall, "Erdoğan'ın Brüksel ziyaretini gerçekleştirdiği bu günlerde, Avrupalı liderlerin acı bir şekilde durumun tersine döndüğünün farkında olduğu" belirtiyor.

Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli

'AVRUPA'YLA AYNI KAYGILARI PAYLAŞIYOR'

Tisdall bunun nedeninin, "eşi benzeri görülmemiş bir göçmen akışı, IŞİD teröristlerinin yarattığı tehdidin büyümesi ve Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesi olduğunu" belirtiyor ve ekliyor: "Avrupa'nın Erdoğan'a daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var."

Tisdall göçmen krizi konusunda, "Erdoğan'ın göçle ilgili yardım etmeye hazır olup olmadığı Avrupa'nın karşılığında ne sunacağına bağlı olabilir" yorumunu yapıyor. Yazıda, Erdoğan'ın Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesi konusunda Avrupa'yla aynı kaygıları paylaştığı belirtiliyor.

Esad: Erdoğan ve Davutoğlu ülkeme tavsiye veremez

'GÜVENLİ BÖLGE DAHA ACİL HALE GELDİ'

Analizde, "Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölgelerle desteklenecek bir güvenli bölgenin kurulmasını savunageldiği, bu fikrin ABD ve İngiltere tarafından bloke edildiği ancak Rusya'nın hava saldırılarından sonra sivillerin yer değiştirebileceği ve Türkiye'ye akabileceği, Erdoğan'ın bakış açısından bunun güvenli bölgeyi daha acil bir hale getirdiği" belirtiliyor.

Tisdall Erdoğan'ın Avrupa ziyaretinde ayrıca, basın özgürlüğüne AB'den gelen eleştirileri durdurmak istediğini ve artan çatışma süreciyle ilgili de destek arayacağını belirtiyor. Analizin son bölümünde, "Erdoğan'ın peşinde fazla zaman harcamayacağı tek konu ise Türkiye'nin uzun dönemdir geciktirilmiş AB üyelik başvurusu" ifadesi yer alıyor. (BBC Türkçe) 

TSK: F-16'larımız Suriye sınırında 5 dakika 40 saniye taciz edildi

Rusya'dan hava sahası ihlali açıklaması